Wygodna kąpiel – czym cechuje się optymalnie zaprojektowany prysznic walk-in?

0
Wygodna kąpiel – czym cechuje się optymalnie zaprojektowany prysznic walk-in?

Łazienka z prysznicem walk-in ©Urszula Wołkowska

Wyposażenie łazienki to proces, w którym kluczową rolę odgrywa wybór odpowiedniego wyposażenia, zwłaszcza umywalki, toalety czy kabiny prysznicowej. Wśród wielu opcji aranżacyjnych coraz więcej osób decyduje się na montaż kabiny prysznicowej bez brodzika. Zapewnia to oszczędność miejsca, czasu potrzebnego na sprzątanie czy zużywanej wody, choć ta ostatnia cecha dotyczy także zwykłych pryszniców. Same kabiny, zwłaszcza te narożne bądź przyścienne, doskonale sprawdzają się w mniejszych łazienkach, gdzie każdy metr kwadratowy ma duże znaczenie. Decyzja o montażu kabiny prysznicowej walk-in w porównaniu z wanną, zwiększa naszą swobodę w doborze dodatkowych elementów. Poprzez oszczędzanie miejsca można się zdecydować na dodatkowe szafki, schowki, większą umywalkę czy szerszą powierzchnię blatu. W porównaniu z wanną, prysznic to także gwarancja oszczędności zużywanej wody. Ponadto skuteczność mycia i odświeżania ciała w krótkim czasie to niewątpliwie jego kolejna zaleta. Dlaczego zamiast standardowego prysznica warto zastosować kabinę walk-in?

Prysznic walk-in a standardowe rozwiązania

Kabinami walk-in nazywamy nowoczesne prysznice, do których wchodzimy prosto z poziomu podłogi. Pozbawione są one brodzika i tradycyjnych drzwi, przez co wejście przypomina raczej przejście przez otwór w ścianie. Tego typu rozwiązania zyskują popularność, choć niektórzy ich stosowanie uważają za chwilowy trend. Niemniej jednak kiedy przejrzymy internetowe fora tematyczne, zauważymy, że większość osób nie zamieniłaby kabin prysznicowych walk-in na nic innego. Z biegiem czasu, wraz z rosnącym zainteresowaniem, pojawiły się nowe modele pryszniców bez brodzika, a wybór danej kabiny można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z nas.

Oczywiście, rynek pełen jest też standardowych kabin z brodzikami, które dzisiaj prezentowane są w znacznie lepszej i unowocześnionej formie. W gruncie rzeczy wybór pomiędzy jednym a drugim jest zwykle uzależniony od naszych preferencji.

Kabiny walk-in i zwykłe – różnice w wymiarach podstawy

Zanim zdecydujesz się na wybranie prysznica walk-in, warto sprawdzić, jakie powinien mieć wymiary. Ile miejsca potrzeba? W przypadku tradycyjnych rozwiązań wymiary kabiny klasycznej są różne. Najmniejsze modele kabin zaczynają się bowiem od wartości 70 × 70 cm, ale na rynku można znaleźć modele kwadratowe lub prostokątne o krawędzi długiej nawet na 100 cm. Optymalnym wyborem są brodziki 90 × 90 cm, jako że w tak ciasnej przestrzeni, jak 70 × 70 cm trudno o komfort.

Jak jest w przypadku kabiny walk-in? Teoretycznie zbyt mała powierzchnia prysznica może skutkować zachlapaniem łazienki, dlatego z tego względu zaleca się, aby przestrzeń do kąpania miała co najmniej 80 × 80 cm – i jest to absolutne minimum.

Łazienka projektu ©Justyna Dajnowska

Długość szyb kabin prysznicowych walk-in

Temat długości szyby prysznicowej w kabinach walk-in budzi kontrowersje. Ci, którzy zdecydowali się na szybę o długości mniejszej niż 100 cm, zwykle stają w opozycji do tego typu pryszniców. Głównymi wadami, jakie się najczęściej podnosi w dyskusji, są te dotyczące wody wylewającej się na zewnątrz i zachlapującej łazienkę czy poczucia dyskomfortu związanego z uciekającego z wnętrza ciepła. Dlatego też miłośnicy pryszniców walk-in podkreślają, że szyba powinna mieć więcej niż 100 cm długości. Najoptymalniejszą wartością, jeśli chodzi o wymiary kabiny walk-in, są szyby o długości 120 cm, choć na rynku znajdziemy też takie, które osiągają wartości 140-160 cm.

Grunt to podstawa – konieczny jest spad i odpływ liniowy

Żeby zamontować odpływ liniowy w kabinach prysznicowych walk-in konieczne jest przygotowanie odpowiedniego spadu, który nie powinien być mniejszy niż 2%. Dlatego też decyzja o montażu odpływu liniowego powinna zapaść już na etapie projektu, o ile nie decydujemy się na drastyczne przeróbki (np. podczas remontu). Odpływ liniowy to nie tylko element estetyczny, ale także niezwykle praktyczny, gwarantujący szybkie i skuteczne odprowadzanie wody spod prysznica. Oprócz tego dobrze jest też zastosować odpowiednie płytki antypoślizgowe, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Łazienka projektu ©Justyna Dajnowska

Może jednak klasyczny brodzik? – rodzaje drzwi prysznicowych

Oczywiście to nie tak, że prysznic bez brodzika to wymóg i jedyna słuszna droga podczas aranżacji nowoczesnej łazienki. Do łask wracają też prysznice z brodzikami, które również cechują się minimalizmem. Nie są to już obszerne i przysadziste bryły. Nowoczesne brodziki są z reguły płaskie i eleganckie, a dodatkowo różnią się od siebie kształtem czy rodzajem drzwi prysznicowych. Tutaj możemy wyróżnić:

  • drzwi prysznicowe przesuwne – stosowane najczęściej w małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na montaż drzwi otwieranych;
  • drzwi otwierane – z możliwością otworzenia na oścież;
  • drzwi prysznicowe składane – cechują się nie tylko elegancją, ale również nie zabierają dużo miejsca;
  • drzwi prysznicowe na wymiar – tworzone są dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na standardowe rozmiary drzwi.

Każde z tych rozwiązań stanowi doskonałe dopełnienie nowoczesnej łazienki, pozostawiając przestrzeń do dostosowania do indywidualnych preferencji. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się właśnie na drzwi prysznicowe składane, które są łatwiejsze w czyszczeniu niż drzwi przesuwne, a jednocześnie powiększają optycznie małą łazienkę. Z drzwi szeroko otwieranych kapie woda, więc, chcąc zaoszczędzić czas na sprzątaniu, coraz więcej klientów decyduje się na drzwi składane.

Na której ścianie zamontować deszczownicę, żeby było wygodnie?

Montaż deszczownicy stanowi istotny element aranżacyjny pozwalający cieszyć się wyjątkowym komfortem podczas kąpieli. Deszczownicę możemy umieścić na ścianie kabiny, korzystając ze specjalnego drążka, lub zamontować ją bezpośrednio na suficie kabiny prysznicowej. Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas instalacji deszczownicy. Głowica deszczownicy powinna znajdować się około 20–25 cm nad głową najwyższego domownika, aby strumień wody doskonale otulał ciało podczas kąpieli. W przypadku montażu deszczownicy w ścianie zalecane jest umieszczenie jej na wysokości około 210–220 cm od poziomu podłogi. Oczywiście są wyjątki – osoba mająca ponad dwa metry wzrostu nie będzie w stanie korzystać z deszczownicy zawieszonej na standardowej wysokości – a przynajmniej nie będzie to wygodne. Dodatkowo aby maksymalnie wykorzystać potencjał deszczownicy, warto zachować odpowiednią odległość od ściany. Montując ją w odległości od 30 do 50 cm, zapewnimy sobie nie tylko estetyczny wygląd, ale także maksymalny komfort.

Łazienka projektu ©Justyna Dajnowska

Na jakiej wysokości montować baterię prysznicową?

Montaż baterii prysznicowej warto dostosować do indywidualnych potrzeb. Właściwie jest to nawet zalecane przez projektantów i architektów wnętrz. Przyjęło się jednak, że optymalną wysokością jest zakres między 110 a 130 cm od poziomu podłogi. Takie wartości zapewniają wygodny dostęp do baterii dla większości użytkowników. Dobrze jest dokładnie przemyśleć stworzenie wymarzonego prysznica i zadbać o te wszystkie aspekty, by uniknąć rozczarowania. Jeśli sądzisz, że Cię to przerasta, skorzystaj z pomocy specjalistów i osób zaznajomionych z branżą wnętrzarską.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl