JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ ODPŁYWU? ❤

Jakiej długości odpływ liniowy wybrać?

Wbrew pozorom nie jest to aż taki straszny dylemat. Na początku obalę mit – wydajność odpływu, czyli prędkość odprowadzania wody w żadnym wypadku nie zależy od długości odpływu liniowego. Nic, a nic.

Szerzej ta kwestia opisana jest w naszym artykule blogowym pt. "CZY DŁUGOŚĆ ODPŁYWU LINIOWEGO WPŁYWA NA JEGO WYDAJNOŚĆ? - kliknij i przeczytaj"  Długość wpływa tylko na pojemność wodną odpływu, tzn. że im dłuższy odpływ, wówczas minie chwila więcej czasu, zanim zapełni się cały wodą, ale na to jak szybko ta woda będzie później znikała z posadzki prysznica długość nie ma wpływu.

Natomiast to czy odpływ jest skuteczny w odprowadzaniu wody, czy wygodnie się go czyści, oraz czy nie zapycha się przy każdej kąpieli decyduje konstrukcja syfonu. Na poniższym filmie udowadniamy, że dostęp do wnętrza naszego odpływu jest bajecznie prosty, a jego konstrukcja tak przemyślana, że czyszczenie syfonu nie zajmuje więcej niż 30 sekund.

Długie kobiece włosy oraz wysoko pieniące szampony nie są straszne dla naszego produktu - przekonaj się osobiście ⤵️


Odpływ liniowy przyścienny czy odsunięty od ściany? 🙂

W zależności od indywidualnego gustu i postrzegania estetyki można wykonać odpływ liniowy przyścienny, czyli montowany przy samej ścianie lub odsunąć go od ściany. Odpływy przyścienne najczęściej montuje się na tej samej ścianie na której będzie montowana bateria prysznicowa, bo wygląda to po prostu najlepiej. Niektórzy montują go również w osi deszczownicy, tuż pod nią. Każdy ma swoją indywidualną wizję na podłogę swojego prysznica. Niemniej nasze odpływy liniowe można montować na wszystkie sposoby:
  • jako odpływ liniowy przyścienny,
  • jako odpływ liniowy podłogowy odsunięty od ściany,
  • jako odpływ liniowy montowany na środku podłogi w osi deszczownicy,
  • jako odpływ liniowy do posadzki z płytkami ciętymi w kopertę,
  • oraz jako odpływ liniowy do posadzki z jednym spadkiem z płytek.

 Jak długi odpływ liniowy wybrać? – to pytanie zadaje sobie prawie każdy.

Pomogę Wam w tym temacie, bo to czysto techniczna sprawa. Rodzaj wykończenia rusztu, czyli dobór właściwego modelu produktu to rzecz gustu – czysto estetyczna kwestia wykończenia prysznica bez brodzika. 
Są trzy (3) szkoły jeśli chodzi o dylemat związany z doborem właściwej długości odpływu liniowego, które opisuję poniżej.

 

SZKOŁA 1️⃣

Prysznic z odpływem liniowy krótszym o 10-15 cm niż szerokość kabiny

▶️ możliwy do wykonania jeden spadek z płytek na posadzce (bez cięcia płytek w kopertę)

▶️ ozdobny boczny margines z dociętych płytek

Co to jeden spadek z płytek na posadzce prysznica?

Jeden spadek z płytek (bez cięcia ich w kopertę) to układanie płytek ze spadkiem w jednym kierunku. W związku z tym, że odpływ jest dobrany na prawie całą szerokość kabiny woda zawsze do odpływu wpłynie. Brak cięć to brak niszczenia krawędzi płytek oraz mniej fug na posadzce, które mogą się brudzić.
 
Odpływ liniowy powinien być max 10-15 cm krótszy niż szerokość kabiny. Wówczas nie musimy martwić się faktem, czy odpływ zmieści się miedzy płytkami, a szybą kabiny. Zachowany dystans odpływu od ścian bocznych traktowany jest często, jako walor estetyczny i podoba się sporej grupie osób. Powstałe po bokach marginesy z płytki układa się ze spadkiem w kierunku odpływu, wówczas mamy pewność, że woda w narożnikach prysznica nie będzie zalegać. Przy odpływie liniowym krótszym max o 10-15 cm niż szerokość kabiny można wykonać jeden spadek na posadzce z płytek bez ich cięcia w kształt koperty. W zależności od indywidualnego gustu można wykonać odpływ przyścienny, lub odsunąć go od ściany. 
 
przykład takiego wykonania posadzki poniżej 🔽 w roli głównej nasz odpływ z rusztem do wklejenia płytki w wykonaniu przyściennym jak i odsunięty od ściany
 
   
 
 

 
 
SZKOŁA 2️⃣

Odpływ liniowy przyścienny na całą szerokość prysznica

▶️ możliwy do wykonania jeden spadek z płytek na posadzce (bez cięcia płytek w kopertę)

▶️ odpływ liniowy dobrany na całą szerokość kabiny prysznicowej

To bardzo ładna i estetyczna forma zabudowy prysznica z odpływem liniowym. Odpływy liniowe w tym wariancie najczęściej montuje się przy samej ścianie wówczas staje się on odpływem przyściennym.

Ważne! 

Muszą być Państwo pewni, że wewnętrzna szerokość kabiny nie jest mniejsza niż długość odpływu – chodzi tu o rzeczywisty wymiar między płytką, a szybą/profilem (wymiar wewnętrzny kabiny). Producenci kabin prysznicowych zawsze podają wymiary zewnętrzne z uwzględnieniem grubości szyby, która najczęściej ma 8mm + grubością profilu na której jest osadzona i nagle wymiar wewnętrzny (użytkowy) kabiny to nie 90cm, a 88,5cm i odpływ o długości 90cm już się nie zmieści. Musi być zakres regulacji szerokości kabiny, aby wpasować idealnie odpływ lub wnęka prysznicowa musi być wykonana pod wymiar odpływu liniowego.

Problem ten praktycznie nigdy nie istnieje przy kabinach typu WALK-IN. Mają one zawsze spory zakres regulacji – w końcu to tylko jedna szyba mocowana na pojedynczym profilu do ściany.

Robiąc odpływ na całą szerokość kabiny jeden spadek z płytek to standard - zero cięcia płytek w kopertę.

Choć koperta z płytek sporej części moich Klientów się bardzo podoba. Jest również spore grono glazurników, którzy preferują ten styl układania - to jest szkoła nr 3.

przykład takiego wykonania posadzki poniżej 🔽

odpływ OEKDA_płytka_na całą szerokość kabiny  odpływ okeda na całą szerokość

 


 

SZKOŁA 3️⃣

Prysznic z odpływem liniowy krótszym o min. 20 cm niż szerokość kabiny

▶️ kierunkowy spływ wody do odpływu prysznicowego uzyskujemy poprzez cięcie płytek w kształt koperty

Należy dobrać odpływ krótszy o min. 20 cm niż szerokość kabiny, aby spadek na posadzce w kształcie koperty wyglądał ładnie i estetycznie. Jeśli odległość odpływu liniowego od ściany z lewej jak i z prawej strony to min. 10 cm wówczas koperta wygląda najefektowniej.

Co to koperta z płytek na posadzce prysznica?

Kopertą nazywamy płytki cięte ze spadkami z każdej ze stron (na kształt koperty), aby spływająca woda wpadała wprost do odpływu liniowego. Dzięki temu możemy konkretnie ukierunkować spływ wody.
 
przykład takiego wykonania posadzki poniżej 🔽
 
 
 

POSUMOWANIE

Indywidualny gust i poczucie estetyki gra tutaj naprawdę główną rolę.
Osobiście nie jestem zwolennikiem cięcia płytek w kopertę. Cięcie ładnych długich/dużych płytek zabiera urok tejże płytki. Cięcie niszczy krawędź (mogą pojawić się odpryski). Więcej cięć to więcej fug w posadzce, które będą się brudzić. Pod prysznicem zachodzą brudem (czarnym nalotem, pleśnią) tylko fugi, nigdy same płytki.

Ale tym też się nie przejmujcie - prysznic jest do używania, a nie tylko do patrzenia.


JAK USUNĄĆ CZARNĄ PLEŚŃ CZY BRUD NA FUGACH? MAMY NA TO SPOSÓB.

Na fugi też są sposoby. Są fugi epoksydowe, a nawet zwykłe fugi cementowych mają aktualnie domieszki zapobiegające powstawaniu pleśni i brudu np. jony srebra - sam mam takie u siebie i sprawdzają się doskonale. Jeśli natomiast jakiś nalot się pojawi, to należy zaopatrzyć się w butelkę roztworu chloru i rozpylić w miejscu powstania ogniska pleśni, czy czarnego brudu (dostępny w każdym markecie budowlanym) - chlor sprawi, że brud w mig zniknie, a fuga znów będzie czysta. Był brud i po brudzie. Powyższe słowa wynikają z moich osobistych doświadczeń jako wielkiego fana i regularnego użytkownika własnego prysznica bez brodzika. O czystość fug jak i drożność odpływu liniowego również dbam osobiście, wiec wiem co piszę :) 

Mam nadzieję, że byłem pomocny i już wiesz jaką długość odpływu potrzebujesz do swojej łazienki.

💬 Masz pytania?

Pisz lub dzwoń śmiało: 💬 sklep@elazienka-okeda.pl | 📞 +48 690 663 101

Właściciel OKEDA | Krzysztof Kmiecik

Miłych zakupów w moim sklepie OKEDA SKLEP | elazienka-okeda.pl 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl