JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ ODPŁYWU? ❤

Jaki długi odpływ liniowy wybrać?

KTO PYTA NIE BŁĄDZI 🙂

Przed pytaniem "jak dobrać długość odpływu liniowego?" - stoi prawie każdy. W tym miejscu pomogę Wam w tym temacie, bo to czysto techniczna sprawa. Rodzaj wykończenia rusztu, czyli dobór właściwego modelu produktu to rzecz gustu - czysto estetyczna kwestia. 
 

▶️ SĄ 3 SZKOŁY - jeśli chodzi o dylemat związany z doborem długości odpływu liniowego:

 SZKOŁA 1️⃣ - jeden spadek na posadzce prysznica z odpływem krótszym o 10-15cm niż kabina.

Odpływ liniowy powinien być max 10-15 cm krótszy niż szerokość kabiny. Wówczas nie musimy martwić się faktem, czy odpływ zmieści się miedzy płytkami, a szybą kabiny. Zachowany dystans odpływu od ścian bocznych traktowany jest często, jako walor estetyczny i podoba się sporej grupie osób. Powstałe po bokach marginesy z płytki układa się ze spadkiem w kierunku odpływu, wówczas mamy pewność, że woda w narożnikach prysznica nie będzie zalegać. Przy odpływie liniowym krótszym max o 10-15 cm niż szerokość kabiny można wykonać jeden spadek na posadzce z płytek bez ich cięcia w kształt koperty.
 
przykład takiego wykonania posadzki poniżej 🔽 w roli głównej nasz odpływ z rusztem do wklejenia płytki
 
   
 
 

 

SZKOŁA 2️⃣ - również jeden spadek z płytek z odpływem na całą szerokość kabiny prysznicowej.

W tym przypadku odpływ może być dobrany na całą szerokość kabiny.
Bardzo ładna i estetyczna forma zabudowy odpływu.

Ważne: muszą być Państwo pewni, że wewnętrzna szerokość kabiny nie jest mniejsza niż długość odpływu – chodzi tu o rzeczywisty wymiar między płytką, a szybą/profilem (wymiar wewnętrzny kabiny). Producenci kabin podają wymiary z grubością szyby, która najczęściej ma 8mm + grubością profilu na której jest osadzona i nagle wymiar wewnętrzny kabiny to nie 90cm, a 88,5cm i odpływ o długości 90cm już się nie zmieści. Musi być zakres regulacji szerokości kabiny, aby wpasować idealnie odpływ. Problem ten praktycznie nigdy nie istnieje przy kabinach typu WALK-IN - one mają zawsze spory zakres regulacji - w końcu to tylko jedna szyba mocowana na pojedynczym profilu do ściany.

Robiąc odpływ na całą szerokość kabiny jeden spadek z płytek to standard - zero cięcia płytek w kopertę.

Choć koperta z płytek sporej części moich Klientów się bardzo podoba. Jest również spore grono glazurników, którzy preferują ten styl układania - to jest szkoła nr 3.

przykład takiego wykonania posadzki poniżej 🔽

odpływ OEKDA_płytka_na całą szerokość kabiny  odpływ okeda na całą szerokość

 


 

SZKOŁA 3️⃣ - płytki cięte w kopertę

Należy dobrać odpływ krótszy o min 20cm niż szerokość kabiny, aby spadek na posadzce w kształcie koperty wyglądał ładnie i estetycznie. Kopertą nazywamy płytki cięte na kształt koperty ze spadkami z każdej ze stron, aby spływająca woda wpadała wprost do odpływu liniowego.
 
przykład takiego wykonania posadzki poniżej 🔽
 
 
 

Indywidualny gust i poczucie estetyki gra tutaj naprawdę główną rolę.
Osobiście nie jestem zwolennikiem cięcia płytek w kopertę. Cięcie ładnych długich/dużych płytek zabiera urok tejże płytki. Cięcie niszczy krawędź (mogą pojawić się odpryski). Więcej cięć to więcej fug w posadzce, które będą się brudzić. Pod prysznicem zachodzą brudem (czarnym nalotem, pleśnią) tylko fugi, nigdy same płytki.

Ale tym też się nie przejmujcie - prysznic jest do używania, a nie tylko do patrzenia.

Na fugi też są sposoby. Są fugi epoksydowe, a nawet zwykłe fugi cementowych mają domieszki zapobiegające powstawaniu pleśni i brudu - sam mam takie u siebie. A jak już się jakiś nalot pojawi, to należy zaopatrzyć się w butelkę roztworu chloru i rozpylić w miejscu powstania ogniska (dostępny w każdym markecie budowlanym) - był brud i po brudzie. Powyższe słowa wynikają z moich osobistych doświadczeń jako wielkiego fana i regularnego użytkownika własnego prysznica :) 

Mam nadzieję, że byłem pomocny i już wiesz jaką długość odpływu potrzebujesz do swojej łazienki.

💬 Masz pytania?

Pisz lub dzwoń śmiało: 💬 sklep@elazienka-okeda.pl | 📞 +48 690 663 101

Właściciel OKEDA | Krzysztof Kmiecik

Miłych zakupów w moim sklepie OKEDA SKLEP | elazienka-okeda.pl 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl