Jak zamontować odpływ liniowy? - Instrukcja krok po kroku

0

Prosty montaż odpływu liniowego

Odpływ liniowy to piękny element wykończenia strefy prysznica, lecz wymaga umiejętnego montażu. Nie tylko zapewnia skuteczną kontrolę odprowadzanej wody, ale jest również ozdobą prysznica po fachowym zamontowaniu. Proces montażu czarnego odpływu liniowego czy tego z rusztem do wklejenia płytki jest taki sam i nie jest specjalnie skomplikowany. Montaż odpływu można wykonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie profesjonalnemu hydraulikowi czy glazurnikowi. Wszystko zależy od tego czy dysponujemy odpowiednim sprzętem i minimalną wiedzą z zakresu hydrauliki i prac wykończeniowych.

Poniższy poradnik da Ci podstawową wiedzę na temat zasad prawidłowego montażu odpływu liniowego. Zwróci uwagę na ważne aspekty związane z podłączeniem odpływu do kanalizacji, czy choćby zasadę przeprowadzenia testu szczelności połączenia. Nasz poradnik wyjaśni techniczne niuanse z poziomowaniem odpływu i odpowie na pytanie "jaki spadek na posadzce z odpływem należy wykonać".

Przed przystąpieniem do instalacji odpływu liniowego należy odpowiednio przygotować miejsce na montaż. W zależności od modelu – odpływ będziemy montować w posadzce prysznica albo na ścianie. Oto prosta instrukcja montażu odpływu liniowego w pięciu krokach:

 

1.  Przygotowanie odpływu

W pierwszej kolejności należy wyjąć ruszt ozdobny (pokrywę) z koryta odpływu, aby nie uległa uszkodzeniu, w trakcie prac montażowych.

Następnie należy dokładnie zabezpieczyć grubą taśmą montażową, tekturą lub styropianem koryto odpływu oraz jego krawędzie przed uszkodzeniem opiłkami stali i iskrami, które mogą wtopić się w stal w trakcie szlifowania i cięcia płytek, a tym samym doprowadzić do korozji oraz przebarwienia wtopionych mikro zanieczyszczeń. Należy również zabezpieczyć syfon przed dostaniem się nieczystości w tym resztek materiałów budowlanych.

 

2.  Wypoziomowanie odpływu

Należy odpowiednio wypoziomować odpływ. Jest to bardzo ważne dla zapewnienia prawidłowego działania systemu. Za pomocą fabrycznie zamocowanych do odpływu regulowanych nóżek montażowych poziomujemy odpływ tak, aby znajdowało się 1 mm poniżej planowanej powierzchni posadzki z ułożonymi płytkami. W tym celu należy uwzględnić grubość zaprawy klejącej oraz grubość płytek licząc wysokość od poziomu stalowego kołnierza montażowego, który wyznacza poziom wylewki posadzkowej. Ponadto uwzględnia się spadek płytek w kierunku odpływu wynoszący ok. 2% celem ukierunkowania spływu wody oraz nadania jej odpowiedniej prędkości – powoduje to obniżenie posadzki o 2 cm na długości 1 m.

 

3.  Podłączenie odpływu

Następnie należy podłączyć odpływ do kanalizacyjnej rury odpływowej. Fabryczne przyłącze syfonów OKEDA mają nominalny rozmiar DN50 (50 mm), wiec podłącza się je bezpośrednio bez redukcji do kanalizacji. Po podłączeniu należy przeprowadzić dokładny test szczelności z użyciem wody. Test ma na celu wykrycie ewentualnych przecieków i nieszczelności przed uzupełnieniem posadzki zaprawą betonową. Podczas trwania próby należy dokonać dokładnej wizualnej oceny szczelności wykonanych połączeń.

4.  Wypełnienie zaprawą

Należy wypełnić posadzkową zaprawą betonową (jastrychem) przestrzeń pod odpływem i wokół niego do wysokości kołnierza stalowego. Jastrychem należy wypełnić całą przestrzeń pomiędzy dnem korytka odpływu, a podłożem nie zostawiając pustych przestrzeni.

 

5.  Wykonanie izolacji i ułożenie płytek

Po wyschnięciu zaprawy należy użyć produktów izolacyjnych np. w postaci płynnej folii hydroizolacyjnej oraz mankietu hydroizolacyjnego dołączonego do zestawu z naszym odpływem, który jest przez nas fabrycznie docięty na wymiar odpływu. Podczas układania płytek należy koniecznie uwzględnić spadek 2% w kierunku odpływu. Płytki okalające odpływ powinny być zainstalowane, co najmniej 1mm powyżej górnej części odpływu. Przestrzeń pomiędzy płytkami a odpływem powinna być wypełniona silikonem sanitarnym lub fugą elastyczną. Nie zaleca się stosowania silikonu epoksydowego, ponieważ może on reagować ze stalą nierdzewną w rezultacie, czego mogą powstać przebarwienia.

I już można cieszyć się pierwszą kąpielą pod nowym prysznicem z odpływem liniowym.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl