Aranżacje małych łazienek niemal zawsze stanowią duże wyzwanie dla osób chcących stworzyć funkcjonalne, ale i estetyczne wnętrze. Często okazuje się, że konieczna staje się pomoc projektanta wnętrz, który stworzy wizualizację i układ funkcjonalny pomieszczenia z dbałością o wszelkie detale i z wykorzystaniem każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Obecnie istnieje wiele praktycznych rozwiązań, które sprawdzają się nawet w mikroskopijnych wnętrzach. Bez dwóch zdań najistotniejszą jest umiejętność maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Jak zaaranżować małą łazienkę? Przyjrzyjmy się sposobom, które pomogą urządzić wnętrze tak, by było ono stylowe i wygodne w użytkowaniu.
1. Odpowiednie oświetlenie
Dobre oświetlenie powinno być w każdej łazience, choć o wiele łatwiej uzyskać je w przypadku aranżacji małej łazienki z oknem. Niemniej jednak źródła światła elektrycznego nie powinny się ograniczać do jednej żarówki na suficie. Bardzo ważne jest dobre doświetlenie okolic lustra (najlepiej po obu stronach). Co więcej, specjaliści od aranżacji wnętrz radzą, by w małych pomieszczeniach było jak najwięcej światła, co w połączeniu z obecnością luster optycznie powiększa pomieszczenie. Jest to zasada, której warto się trzymać szczególnie podczas aranżacji małej łazienki bez okna, gdzie nie ma światła słonecznego, a wnętrze jest oświetlone jedynie za pomocą światła sztucznego.
Przykład dobrego oświetlenia lustra w łazience ©Justyna Dajnowska
Oprócz tego podzielenie światła na górne i nastrojowe (zwykle to przy lustrze) daje nam możliwość wyboru. Są osoby, które lubią wieczorne kąpiele w wannie lub branie prysznica przy delikatnym świetle. Przyjemne i wpływające na nastrój światło nie męczy naszych oczu, a jednocześnie daje nam poczucie przytulności i elegancji.
2. Unikaj zagracenia
Zagracenie łazienek o małym metrażu jest jednym z najgorszych błędów, jakie możemy popełnić podczas jej aranżacji. Stojące wszędzie buteleczki z kosmetykami bardzo zagracają przestrzeń i robią wrażenie bałaganu. Warto zastanowić się nad wyniesieniem części kosmetyków i zostawieniem tylko tych, których używamy na co dzień. Można także zaopatrzyć się w estetyczne flakony (wszystkie w jednakowym kolorze lub stylu), do których możemy poprzelewać kosmetyki. Ujednolicenie flakonów podniesie estetykę pomieszczenia i zmniejszy efekt zagracenia. Warto zastanowić się nad koniecznością umieszczania w łazience absolutnie wszystkich urządzeń. Architekci wnętrz i dekoratorzy często radzą, by pralka nie znajdowała się w małej łazience, a zamiast tego wylądowała na przykład w zabudowie na korytarzu lub w kuchni.
3. Zrób dodatkowe szafki
Dobrze jest zamontować półki i szafki na ścianach. Mogą być to wykonane na wymiar szafki nad zabudową toalety lub nad pralką. Zdecydowanie warto postawić na lustro z szafką nad umywalką zamiast zwykłego lustra w ramie lub wklejanego między płytki. W takiej szafce z pewnością zmieścimy bardzo dużo kosmetyków, które zawsze będą pod ręką. Można w niej nawet zamontować gniazdko elektryczne, dzięki czemu szczoteczki do zębów będą mogły ładować się schowane.
Przykład szafek na zabudową WC w łazience ©Justyna Dajnowska
4. Zaplanuj liczne schowki
W uniknięciu zagracenia łazienki pomocne z pewnością będzie zaplanowanie licznych schowków. Ciekawym zabiegiem jest stworzenie schowków przy stelażach podtynkowych lub w zabudowie wanny. Często zapominamy, że zamiast zabudowywać pewne przestrzenie płytą gipsowo-kartonową i płytkami, możemy je wykorzystać jako dodatkowe miejsce. To samo tyczy się spłuczek, które o wiele lepiej wyglądają jako instalowane w ścianie, a nie na zewnątrz. Do tego dochodzą też takie drobne detale jak haczyki na ręczniki montowane na górnej krawędzi kabiny prysznicowej czy półki przy samej podłodze (na przykład na rzadziej używane środki czystości).
5. Wybierz prysznic – nie wannę
Aranżacja małej łazienki z wanną dla wielu z nas brzmi jak coś niemożliwego. Przecież ustaliliśmy, że liczy się każdy centymetr, zatem o wiele lepszym rozwiązaniem byłaby kabina prysznicowa z odpływem liniowym. Są jednak osoby, które nie przepadają za prysznicami i mimo aranżowania małej łazienki wolą postawić na relaksujące kąpiele w wannie. Pytanie jednak: czy warto i czy nie lepiej wstawić kabinę prysznicową, a zaoszczędzone miejsce wykorzystać na przykład do wstawienia większej ilości szafek? Jeśli już decydujemy się na wannę, konieczne może być zrezygnowanie np. z pralki w łazience. W tym miejscu warto też wspomnieć o optymalnych rozwiązaniach – obudowa wanny może posłużyć jako schowek.
Przykład zastosowania składanej kabiny prysznicowej w łazience ©Project Line
6. Zrób prysznic z odpływem liniowym, a nie z brodzikiem.
Kabina prysznicowa spełni swoją rolę i zajmie przy tym zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Co jednak będzie lepsze? Kabina z brodzikiem czy odpływem liniowym? Architekci nie mają wątpliwości – prysznic z odpływem liniowym, w przeciwieństwie do brodzika, powiększy optycznie przestrzeń.
7. Kolorystyka płytek
Powszechnie wiadomo, że niektóre kolory optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy inne ją pomniejszają. Jasne wnętrza w połączeniu z lustrami i odpowiednim oświetleniem wyglądają na dużo większe niż są w rzeczywistości. Nie znaczy to, że całkowicie trzeba zrezygnować z ciemnych płytek. Unikałabym jednak zastosowania wyłącznie ciemnych elementów w małej łazience. Jedna ciemna przestrzeń np. pod prysznicem może wyglądać bardzo stylowo, pod warunkiem, że nie przytłoczymy pomieszczenia zbyt dużą ilością ciemnych płytek i mebli w łazience. W tej sytuacji warto byłoby skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który stworzy ciekawą i optycznie powiększającą przestrzeń wizualizację.
Przykład kolorystyki powiększającej optycznie niewielką łazienkę ©Projekt Line
8. Postaw na duże płytki
Optymalne wykończenie łazienki to temat, który wymaga starannego przemyślenia, zwłaszcza gdy chcemy osiągnąć równowagę między estetyką a praktycznością. Jeśli jednak chodzi o to, co położyć na ścianie, to odradza się stosowanie małych kafelków z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że małe i drobne elementy zmniejszają optycznie i tak niewielkie już pomieszczenie. Po drugie, zastosowanie małych kafelków, generuje dużo fug, co przytłacza małe pomieszczenie jeszcze bardziej. Zdecydowanie korzystniejszy efekt uzyskamy przy użyciu dużych formatów, zarówno na ścianach jak i na podłodze.
Równie atrakcyjnym jest jednak poszukiwanie atrakcyjnych alternatyw. Możemy jedną ze ścian, która nie jest w strefie mokrej, pomalować farbą w ciekawym kolorze. Jedną z opcji jest wykorzystanie wodoodpornej tapety winylowej, która nie tylko ciekawie się prezentuje, ale i jest łatwa w utrzymaniu. Do tego możemy dobrać płytki wielkoformatowe z nadrukiem, płyty gresowe drewnopodobne lub spieki kwarcowe, aby nasza łazienka sprawiała wrażenie unikatowej i nietuzinkowej.
9. Umieść w łazience duże lustro.
Lustra optycznie powiększają przestrzeń, a w łazience jest to niezbędne wyposażenie. Warto dać duże lustro naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Może być to lustro z szafką, dzięki czemu poza optycznym powiększeniu przestrzeni otrzymamy dużo miejsca na kosmetyki. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie lustra w kształcie litery L, które nachodzi na dwie strony. Unikatowe i ładnie powiększające przestrzeń będzie także lustro zamontowane na drzwiach.
Przykład lustra powiększającego optycznie łazienkę ©Projekt Line
10. Zrezygnuj z niektórych urządzeń
Niekiedy jesteśmy zmuszeni zrezygnować z niektórych urządzeń w małej łazience. Jeżeli jesteśmy fanatykami kąpieli w wannie, może okazać się, że pralkę będzie trzeba zamontować w kuchni. W małej łazience często musimy zrezygnować z dużej umywalki, ponieważ zwyczajnie brakuje nam miejsca. Pamiętajmy jednak, aby była ona głęboka, dzięki czemu będzie funkcjonalna. W małej łazience trudno będzie także zamontować bidet. Na szczęście w tym przypadku, możemy zastosować inne, bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które spełni swoją rolę. Wówczas zamiast bidetu, postawmy na bidetkę lub deskę klozetową z funkcją bidetu.
Przykład zastosowania bidetki w łazience ©Justyna Dajnowska
Aranżacja małej łazienki – jak się za to zabrać?
Aranżacja małej łazienki to wyzwanie, któremu można sprostać, zachowując równowagę między funkcjonalnością a estetyką. Kluczowe jest wykorzystanie przestrzeni
minimalizując zagracenie pomieszczenia. Dobre oświetlenie, zwłaszcza w łazience bez okna, może wprowadzić uczucie przestronności. Praktyczność i estetyka mogą współistnieć poprzez wykorzystanie przestrzeni w sposób inteligentny. Jeśli zaś chodzi o wybór między wanną a prysznicem, to prostszą i praktyczniejszą opcją jest wybór prysznica z odpływem liniowym. Ostatecznie, optymalne wykończenie łazienki z małym metrażem opiera się na zbalansowaniu praktyczności i atrakcyjnego designu.