Odpływ liniowy czy brodzik – co jest lepsze?

0
Odpływ liniowy czy brodzik – co jest lepsze?

PRYSZNIC BEZ BRODZIKA CZY Z BRODZIKIEM?

Jeszcze kilkanaście lat temu prysznic nie mógł istnieć bez brodzika, a łączenie jednego z drugim było dość oczywistym zabiegiem. W obecnych czasach i przy dostępności nowoczesnych oraz zupełnie nowych rozwiązań nie jest to już takie proste. Na popularności zyskują nie tylko prysznice bez brodzika, ale i odpływy liniowe, które często stają się nieodłącznym elementem wyposażenia sanitarnego współczesnej łazienki.

Oczywiście, warto zaznaczyć, że klasyczne brodziki, nierzadko będące integralną częścią kabiny prysznicowej, nie zniknęły z rynku na dobre i wciąż są chętnie wybierane przez klientów. To, co różni je od poprzedników sprzed lat, kryje się pod postacią nowoczesnych designów, które oferuję różnego rodzaju kształty, pojemności czy zastosowane materiały. Jednakże na rynku pojawił się silny konkurent reprezentujący nowoczesność i unikatowy styl – prysznice z odpływem liniowym.

ODPŁYW LINIOWY LEPSZY OD KLASYCZNEGO BRODZIKA?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się różnicom i zaletom płynącym z zamontowania odpływu liniowego.

Zacznijmy od tego, że brodzik zajmuje z reguły więcej miejsca niż prysznic z odpływem liniowym. Jest wyższy, a nawet szerszy w zależności od designu. O ile nadaje się do łazienek o większym metrażu, o tyle będzie wyglądał monstrualnie w niewielkich pomieszczeniach. Kolejnym ważnym aspektem przemawiającym za montażem odpływu liniowego bezpośrednio na płytkach jest łatwość w czyszczeniu. Mowa przecież o płaskiej powierzchni, która jest lekko pochylona (standardowy spadek wynosi 2%) w kierunku odpływu. Nie ma tu żadnych uszczelek, silikonu po obwodzie, listew i miejsc, do których nie dotarłyby nasze palce podczas porządków.

Nierzadko liczy się też po prostu design. Klienci chcący zaprojektować nowoczesną łazienkę z reguły częściej decydują się na montaż odpływu liniowego. Pomieszczenie z prysznicem bez brodzika wydaje się wówczas przestronne i bardziej praktyczne. To drugie wiążę się też z koniecznością dostosowywania przestrzeni do osób starszych bądź niepełnosprawnych, którym znacznie łatwiej będzie wejść do prysznica z odpływem liniowym, aniżeli brodzika wysokiego nawet na kilkadziesiąt centymetrów (tzw. brodziki głębokie). Kiedyś tak modne brodziki głębokie dziś są raczej tylko miejscem do pluskania dla małych dzieci w łazience bez wanny. Pamiętajcie jednak, że dzieci bardzo szybko rosną, a prysznica nie wymienia się co 5 czy 6 lat. 

W CZYM BRODZIK JEST LEPSZY OD ODPŁYWU LINIOWEGO?

Standardowy brodzik będzie dobrą opcją dla osób ceniących klasyczne i sprawdzone rozwiązania. Warto podkreślić, że jego ściany chronią łazienkę przed zalaniem. Dlaczego jest to ważne? W przypadku zapchania się odpływu z prysznica z odpływem liniowym woda ucieknie znacznie szybciej, zalewając podłogę. Brodzik z kolei – w zależności od głębokości – jest w stanie zatrzymać wodę we własnych granicach.

Dla niektórych wadą odpływów liniowych może być ich montaż, który wykonujemy zarówno w podłodze, jak i tuż przy ścianie (odpływ liniowy przyścienny). Co więcej, samo wyprofilowanie posadzki pod instalację prysznica bez brodzika również może okazać się kosztowny. Dlatego też decyzja o zastosowaniu odpływu liniowego powinna zapaść już na etapie projektowania wnętrza (najlepiej przed układaniem posadzki). Do tego dochodzi opcjonalne wykonanie hydroizolacji, które polega na pokryciu ścian specjalistyczną folią w płynie chroniącą przed wilgocią i zalaniem pomieszczeń pod nami.

ODPŁYW LINIOWY, A BRODZIK – PODSUMOWANIE

Słowem podsumowania – odpływy liniowe zyskują na popularności, jednak mają one swoje wady i zalety. Klasyczny brodzik wydaje się odpowiednią opcją dla tych, którzy lubią klasyczne rozwiązania. W szerszej perspektywie prysznic z odpływem liniowym cechuje się ciekawszym designem i wyższą funkcjonalnością, co przyciąga klientów chcących stworzyć nowoczesną łazienkę lub poszukujących bardziej praktycznych możliwości.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl