Zalety i wady odpływu liniowego - subiektywny zbiór argumentów.

0
Zalety i wady odpływu liniowego. Subiektywny zbiór argumentów.

Aranżacja łazienki stanowi nie lada wyzwanie. Tutaj liczy się nie tylko design, ale też funkcjonalność. Coraz większą popularnością cieszą się odpływy liniowe, określane także jako prysznic bez brodzika. To niezwykle nowoczesna i praktyczna opcja. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż tego elementu wykończenia łazienki, warto przenalizować wszystkie za i przeciw. Jak każde rozwiązanie ma bowiem zarówno zalety, jak i wady. Co warto zatem wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu odpływu liniowego? 

Zalety odpływu liniowego

Zacznijmy od powodów, dla których warto zainwestować w to rozwiązanie. Najważniejsze z nich to:

1️⃣ Oszczędność miejsca – prysznic bez brodzika zajmuje o wiele mniej przestrzeni niż jego tradycyjne odpowiedniki. A to bardzo istotne szczególnie w przypadku łazienek o małym metrażu, a także nietypowym kształcie.

2️⃣ Nowoczesny design – prosta forma idealnie wpisuje się w minimalistyczne aranżacje, które w ostatnich latach królują w trendach wnętrzarskich. Odpływ liniowy świetnie odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w stylu zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym.

3️⃣ Łatwość utrzymania czystości w łazience - w tym rozwiązaniu mamy do czynienia z płaską powierzchnią podłogi. A ta jest znacznie prostsza w utrzymaniu w czystości niż wanna czy brodzik. Mamy tutaj również mało zakamarków i szpar, co dodatkowo ułatwia utrzymanie w czystości. Myjąc podłogę w łazience, od razu myjemy podłogę w strefie prysznica i po kłopocie.

4️⃣ Komfort użytkowania - brak tradycyjnego brodzika to niesamowite udogodnienie dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi. Płaska powierzchnia to brak progów oraz ograniczeń, a tym samym łatwe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne korzystanie z prysznica.

Wady odpływu liniowego

Nie ma rozwiązania, które byłoby idealne pod każdym względem i dla każdego. Zatem pora przeanalizować... wady odpływu liniowego! Nie ma ich dużo, jednak warto wziąć je pod uwagę przed podjęciem decyzji. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie kwestie, jak:

1️⃣ Montaż - odpływy liniowe, w zależności od wybranego modelu, można montować w podłodze lub ścianie. Istnieją jednak sytuacje, kiedy montaż jest niemożliwy lub wymaga ogromnego nakładu pracy – ze względu na ich specyfikę decyzję o ich zamontowaniu powinno się bowiem podjąć już na etapie projektowania łazienki, by móc uwzględnić odpowiednie przygotowanie podłogi bądź ścian (kwestia dopasowania wysokości podłoża oraz zapewnienia właściwej hydroizolacji). 

W starych kamienicach ze stropami drewnianymi lub starych blokach o niskim przekroju stropu bezprogowe zamontowanie odpływu może być niemożliwe, choć sam odpływ zamontować można np. wykonując podwyższenie w strefie prysznica tzw. podest. ⤵️

Odpływ liniowy na podeście, podwyższeniu

2️⃣ Konieczność zamontowania w łazience przeciwwilgociowej izolacji – w strefie mokrej czyli w strefie prysznica, szczególnie na posadzce oraz w narożnikach jak i na łączeniu się podłogi ze ścianą należy użyć mat hydroizolacyjnych i tzw. foli w płynie. 

Uniwersalna rada dla każdego.

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania - odpływ liniowy, brodzik czy wanna - należy szczególnie zadbać o sprawną wentylację w łazience i jej częste wietrzenie. Brak wymiany powietrza i stała wysoka wilgotność sprzyjają powstawaniu zacieków na suficie, ciemnych nalotów na fugach czy silikonie, a skrajnie do pojawienia się grzyba i pleśni. 

3️⃣ Ograniczenia w użytkowaniu - choć odpływ liniowy jest idealny dla wielu osób, w tym starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi, to jednak nie dla każdego będzie to komfortowe i bezpieczne rozwiązanie. Chodzi tutaj o dzieci, które uwielbiają pluskanie się w wannie.

Choć pod moim prysznicem o wymiarach 90x100cm bez problemu mieszczą się obok siebie dwie plastikowe wanienki dziecięce z IKEA i dwójka moich pociech pluska się cudownie i to pod prysznicem bez brodzika. Co ważne przepustowość odpływu liniowego PRIME LINE jest tak duża, że zlanie wody z tych wanien to żaden problem. Woda znika błyskawicznie - zapewniam osobiście. 

Odpływ liniowy czy brodzik - co zapycha się częściej?

Odpływ liniowy czy brodzik, co wybrać? To dylemat, który często jest poruszany w mediach społecznościowych. Niektórzy obawiają się czyszczenia odpływu liniowego ze względu na konieczność zdjęcia maskownicy i wyjęcia syfonu – nie ma się czego bać, to banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu przynajmniej w odpływach liniowych OKEDA.

Tak naprawdę tylko 2 elementy odpowiadają za komfort używania odpływu liniowego:

1️⃣ konstrukcja i pojemność wodna syfonu - odpowiada za to czy syfon będzie w ogóle można rozebrać na elementy oraz jak łatwa będzie to czynność. Czy będzie można rozebrać syfon do samej rury odpływowej, wówczas mamy całkowicie swobodny dostęp do instalacji kanalizacyjnej z możliwością wprowadzenia np. kamery inspekcyjnej w przypadku głębszego zatoru. Oraz ile wody w ciągu 1 minuty będzie w stanie przez ten syfon przepłynąć - czyli jaka jest wydajność syfonu.

2️⃣ kształt i prześwit oczek sitka do wyłapywania zanieczyszczeń - odpowiada za to czy już w trakcie kąpieli mydliny z włosami nie zatkają oczek sitka, w konsekwencji spływ wody przez syfon zostanie zablokowany - syfon się zapcha. Bardzo wielu producentów nie analizuje działania tego elementu syfonu, a to w dużej mierze od niego zależy wydajność całego odpływu liniowego i skuteczność w odprowadzaniu wody. Diabeł tkwi w szczegółach - dosłownie.

Tylko te 2 lub też aż 2 elementy odpowiadają za to, czy będziemy zadowoleni z odpływu czy nie.

Tak jak z każdym produktem i w każdej branży, są lepsze i gorsze rozwiązania. Bardziej przemyślane i lepiej zaprojektowane produkty oraz mniej dopracowane. Opinie internetowe, że brodzik prysznicowy mniej się zapycha od odpływu są pisane przez osoby, które trafiły po prostu na nieodpowiednio zaprojektowany odpływ.

Tak samo jak syfony brodzikowe, wannowe, czy umywalkowe mogę mieć różną budowę i różny kształt. Jeden producent zrobił to lepiej drugi gorzej. Dogłębna analiza działania i budowy syfonu pozwoli Wam świadomie wybrać produkt z którym nie będziecie mieć problemów.

Natomiast my przy projektowaniu naszych odpływów liniowych nad wyraz troszczyliśmy się o doznania użytkowników. Zależało nam, aby każda kąpiel z odpływem liniowym OKEDA była czystą przyjemnością, a czyszczenie łatwą do wykonania czynnością. W odpływie PRIME LINE czyszczenie syfonu jest równie łatwe co wymiana baterii w pilocie od telewizora - zapewniamy.

Wyjęcie dosłownie jednego elementu z syfonu OKEDA DOUBLE FLOW™ (dwóch sitek nie liczę) pozwoli Wam dostać się już bezpośrednio do rury odpływowej i zobaczyć całe wnętrze syfonu. Słowo wyjęcie jest kluczowe, bo nie musicie nić rozkręcać, nie potrzebujecie żadnych narzędzi - jedna ręka wystarczy. ⤵️

wnętrze odpływu liniowego, syfon OKEDAsyfon odpływu liniowego OKEDA

  wkładka syfonu OKEDAwkładka i sitka syfonu OKEDA

Co jeszcze warto wiedzieć o odpływie liniowym?

Decyzję o rodzaju prysznica warto zawsze skonsultować z fachowcem. Nie każdy bowiem zna się na aspektach technicznych oraz możliwościach instalacji konkretnego rozwiązania w danym pomieszczeniu. Specjalista dokona oględzin dostępnej przestrzeni i oceni, czy możliwe jest zainstalowanie odpływu liniowego. Należy przy tym pamiętać, że powinno to mieć miejsce już na etapie planowania wykończenia łazienki - konieczne jest bowiem odpowiednie przygotowanie podłogi lub ścian (w zależności od wybranego modelu).

Sam montaż tego rozwiązania, po uprzednim przygotowaniu podłoża, nie jest skomplikowany. Wymaga jednak fachowej wiedzy branżowej – dlatego polecamy skorzystać z usług specjalisty. Dobrze zamontowany odpływ to mniejsze ryzyko usterek i konieczności napraw, a tym samym oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Nawet najlepszy produkt świata, nie wypełni luki po braku doświadczenia czy umiejętności u Wykonawcy. Więc fachowość i doświadczenie Glazurnika też jest w cenie, bo wiedzę i doświadczenie zdobywa się latami i ciężką praktyką w niełatwym zawodzie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl