Odpowiadając na to pytanie, zacząć trzeba od tego, że nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica nie dotyczy wyłącznie odpływów liniowych, a problem smrodu wydobywającego się z naszych rur może mieć znacznie głębsze podłoże. W większości przypadków chodzi o bakterie. Nie da się ukryć, że łazienka to miejsce wilgotne, gdzie zwykle po kąpaniu jest duszno i gorąco. Brak stosowania odpowiednich środków czystości w naturalny sposób może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego śmierdzi z odpływu liniowego, odpowiedz sobie na pytanie, kiedy ostatnio prysznic był dokładnie czyszczony. Większość tego typu sytuacji wynika z niedbalstwa, a rzeczy, które mają kontakt z wodą – prysznic, umywalka, toaleta – powinno się czyścić co najmniej raz w tygodniu (i jest to absolutne minimum). Problem zaczyna się wtedy, gdy zarzekamy się, że sprzątamy te miejsca dokładnie, a pomimo tego z odpływu liniowego śmierdzi.
Nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica – wina syfonu czy kanalizacji?
Odgadnięcie, dlaczego śmierdzi z odpływu liniowego, nie jest z początku takie proste, lecz jeżeli zwykłe czyszczenie prysznica nie pomaga, trzeba zajrzeć głębiej – do rur. Wewnątrz nich gromadzą się substancje bądź nieczystości pochodzące zarówno z toalety, jak i z umywalki, prysznica lub wanny. Spuszczanie w umywalce włosów czy chusteczek w toalecie sprzyja powstawaniu zatorów, które nie tylko zapychają rury, ale również powodują przykry zapach, który wydobywa się nawet wtedy, kiedy nie korzystamy z wody. Można tego uniknąć poprzez systematyczne oczyszczanie rur za pomocą specjalnych preparatów udrażniających (popularny kret lub roztwór z sody oczyszczonej). Dodatkowo przydatna może się też okazać wiedza na temat tego, jak czyścić odpływ liniowy, by unikać tego typu sytuacji.
Rury udrożnione, a mimo to odpływ liniowy śmierdzi – co wtedy?
Ostatnim, co możemy zrobić na własną rękę, jest sprawdzenie syfonu, który również powinniśmy czyścić regularnie. Czasami jednak, jak na ironię przystało, syfon, który gromadzi wodę po to, by stanowiła barierę dla przykrych zapachów z rur, nie spełnia swojej funkcji. Dzieje się tak wtedy, gdy w przypadku braku wody w syfonie, naturalny mechanizm po prostu nie działa. Zwykle tyczy się to tych odpływów, które nie są zbyt często używane (rezerwowe łazienki dla gości, łazienki w piwnicy, łazienki hotelowe itp.). Gdzie szukać rozwiązania?
Suchy syfon do odpływu liniowego to rodzaj syfonu, który działa zupełnie inaczej niż standardowe syfony, to znaczy nie gromadzi wody będącej naturalną barierą dla wydobywającego się z rur smrodu. Mechanizm opiera się na zapadce, klapce, która pod naporem wody otwiera się, spuszczając wodę do kanalizacji, a potem zamyka, blokując tym samym zapachy, które mogłyby się przedostać do naszej łazienki.
Kiedy i gdzie sprawdzi się suchy syfon do odpływu liniowego?
Suchy syfon to innowacyjne rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie prysznic jest rzadko używany, przez co standardowy syfon w ogóle nie jest w stanie pełnić swojej funkcji ze względu na opadającą stopniowo wodę. Suchy syfon do odpływu liniowego to opcja dedykowana nie tylko dla nabywców indywidualnych mających problemy z przykrym zapachem z rur, ale także dla klientów biznesowych. Suche syfony świetnie sprawdzają się w takich miejscach jak hotele, domki letniskowe bądź akademiki, gdzie najem ma charakter sezonowy, a prysznic jest rzadko używany.