Jak czyścić odpływ liniowy? 4 proste sposoby

0
Jak czyścić odpływ liniowy?

Wiele osób przy wyborze elementów wykończenia wnętrz bierze pod uwagę kwestię utrzymania w czystości. Prawidłowo! Warto ułatwiać sobie życie i stawiać na proste w użytkowaniu i czyszczeniu rozwiązania. A do takich można zaliczyć nowoczesne odpływy liniowe OKEDA. Gdyż to od konstrukcji takiego odpływu w tym zaprojektowanego syfonu zależy czy czyszczenie oraz użytkowanie odpływy będzie przyjemnością czy udręką. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą utrzymać w nienagannej czystości każdy prysznic bez brodzika.

Po pierwsze: systematyczność

To akurat uniwersalna zasada. Regularne i dokładne czyszczenie odpływu liniowego zapobiegnie jego zapychaniu się, zapewni odpowiednią drożność i nie pozwoli na nagromadzenie się zanieczyszczeń. A to oznacza, że proces czyszczenia będzie przebiegał sprawnie i nie trzeba będzie poświęcać całego weekendu na gruntowne porządki pod prysznicem.

Po drugie: dokładność

Jeśli myślicie, że brak brodzika w przypadku odpływu liniowego oznacza, że wystarczy umyć/wytrzeć do sucha samą posadzkę kabiny, to niestety jesteście w błędzie. Owszem, od tego należy zacząć, jednak to nie wszystko! Następnym krokiem będzie zdjęcie maskownicy. Spokojnie, nie jest to skomplikowane zadanie i – w zależności od modelu - pomoże w tym specjalny haczyk bądź kluczyk dołączony do zestawu z odpływem liniowym. Dodatkowo, zawsze warto zerknąć do instrukcji producenta lub zapytać sprzedawcę o najprostszy sposób podniesienia maskownicy. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że powierzchowne mycie to za mało i dlatego trzeba zajrzeć również pod maskownicę i wyczyścić też jej spód, a także rynienkę oraz syfon (w przypadku systemów z suchym syfonem).

Po trzecie: odpowiednie preparaty

Większość zanieczyszczeń to osady z mydła i innych kosmetyków. Dlatego w wielu przypadkach wystarczy przepłukanie ciepłą wodą. Nie oznacza to jednak rezygnacji z detergentów. Te oczywiście są niezbędne, ponieważ pomogą usunąć zanieczyszczenia i drobnoustroje, których nie widzimy gołym okiem. Należy jednak pamiętać, by wybrać preparaty przeznaczone do kontaktu z materiałem, z którego wykonana jest posadzka kabiny czy maskownica. Równie ważny jest dobór akcesoriów do czyszczenia odpływu liniowego - najlepsze będą delikatne gąbki i ściereczki, które nie zarysują i nie uszkodzą czyszczonej powierzchni.

Po czwarte: udrażnianie

Zaniedbanie regularnego czyszczenia i udrażniania odpływu liniowego prędzej czy później może doprowadzić do jego zatkania lub ograniczenia drożności. Choć w nowoczesnych modelach zazwyczaj do zestawu dołączone są sitka wychwytujące włosy i inne zanieczyszczenia, to do zapchania może dojść na przykład na skutek osadów z mydła czy nagromadzenia elementów, których sitko nie wyłapało. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, wówczas należy jak najszybciej reagować. Na rynku dostępne są liczne preparaty udrażniające, można też skorzystać z domowych metod przy wykorzystaniu octu i sody oczyszczonej.

Czyszczenie odpływu liniowego krok po kroku

By proces ten był naprawdę szybki, warto pamiętać o odpowiedniej kolejności działań. A ta w przypadku odpływu liniowego wygląda następująco:

  1. Umycie i wytarcie do sucha posadzki pod prysznicem.
  2. Zdjęcie maskownicy – najlepiej przy pomocy załączonego do zestawu kluczyka lub haczyka.
  3. Wyczyszczenie spodu maskownicy, sitka, rynienki, a także syfonu – tutaj sprawdzi się ciepła woda i preparaty przeznaczone do materiałów, z których zostały wykonane te elementy. To, co się da, najlepiej wyjąć i dodatkowo opłukać pod bieżącą wodą.
  4. Zamontowanie wszystkich elementów z powrotem i sprawdzenie, czy woda spływa bez problemu. Jeśli nie, należy przystąpić do udrożnienia (proces udrożnienia należy i tak przeprowadzać regularnie, by na bieżąco usuwać zalegające zanieczyszczenia i nie doprowadzić do ich nadmiernego nagromadzenia)

Czy czyszczenie odpływu liniowego jest trudne?

Jak widać, wcale nie jest to tak skomplikowane i czasochłonne zajęcie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, może zająć mniej czasu niż czyszczenie wanny czy brodzika. A dla ułatwienia tej czynności warto postawić na nowoczesne odpływy liniowe od cenionych na rynku producentów. Tylko wysokiej jakości produkty wykonane z solidnych materiałów zapewnią niezawodne użytkowanie, a przy tym będą łatwe w czyszczeniu oraz odporne na uszkodzenia.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl