Czy odpływ liniowy jest bezpieczny?

0
Czy odpływ liniowy jest bezpieczny?

Stosowanie odpływów liniowych na coraz większą skalę wiążę się przede wszystkim z postępującą w tym kierunku modą. Dzisiejsze łazienki muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również cechować się ciekawym designem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Te z kolei nie zawsze spotykają się z bezgranicznym zaufaniem konsumentów i zwykle musi upłynąć jakiś czas, by pewne rzeczy zaczęły uchodzić za standard. Nie inaczej jest z odpływami liniowymi. Zwolennicy starszych lub nieco bardziej klasycznych rozwiązań często zadają sobie pytanie, czy odpływ liniowy jest bezpieczny? Odpowiedź można by ograniczyć do prostego: „tak, jest”, jednak warto też poznać i rozwiać wszelkie obawy klientów, które zazwyczaj wynikają z niewiedzy lub pospolitej fuszerki.

Odpływ liniowy a bezpieczeństwo

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa odpływów liniowych ogniskują się na takich problemach jak źle położone płytki pod odpływ liniowy, możliwość potknięcia się czy skaleczenia o wystającą krawędź. Warto więc postawić przed sobą dwa pytanie, jakie płytki wybrać do odpływu liniowego? Najlepiej jest zastosować płytki matowe i antypoślizgowe, ewentualnie wzbogacone delikatnymi wypustkami. Ważne jest, by ułożyć je tak, żeby bez problemu kierowały wodę w kierunku odpływu liniowego. Sama posadzka natomiast powinna mieć odpowiedni kąt nachylenia (nie mniejszy niż 5%).

 Co więcej, wzorowo ułożone płytki i dobrze dopasowany odpływ liniowy, który nie wystaje ponad linię glazury, eliminują ryzyko potknięcia się czy skaleczenia stopy. Zatem odpływy liniowe są w pełni bezpieczne, jeżeli zostały prawidłowo zamontowane i obudowane zewnątrz płytkami. Te również powinny pokrywać całą przestrzeń posadzki i być docięte tak, by nie stwarzać zbędnego zagrożenia. Co więcej, odpływy liniowe są nie tylko bezpieczne, ale posiadają nawet cechy świadczące o ich niebywałej funkcjonalności.

Odpływ liniowy to gwarancja bezpieczeństwa

Odpływy liniowe są rozwiązaniem szczególnie korzystnym dla osób starszych i niepełnosprawnych, ponieważ są montowane bezpośrednio w posadzce, eliminując potrzebę instalacji brodzika. Taki rodzaj designu sprzyja wygodnemu użytkowaniu, a dla zwiększenia bezpieczeństwa można zastosować specjalne maty antypoślizgowe pod prysznic, zyskując niemal stuprocentową gwarancję, że nic złego się nie wydarzy. Działają one podobnie do wyżłobień i wypustek w brodzikach, a niekiedy – dzięki zastosowanym materiałom – są nawet efektywniejsze.

Zaplanuj odpływ liniowy na początku inwestycji

Decyzja o zamontowaniu odpływu liniowego powinna zostać podjęta już na wczesnym etapie projektowania łazienki, jako że sam montaż wymaga zastosowania odpowiedniego kąta nachylenia posadzki i wypoziomowania podłoża tak, by woda mogła swobodnie spływać w kierunku odpływu. Wiążę się to także z aspektem wizualnym, który – jako oczekiwania – musi zostać jasno przedstawiony jeszcze przed rozpoczęciem prac. Zastosowanie się do tych porad sprawia, że pytania takie jak „czy odpływ liniowy jest bezpieczny” w ogóle nie będą miały racji bytu. Dobrze zamontowany odpływ to gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl