Na co zwrócić uwagę wybierając płytki pod prysznic z odpływem liniowym?
Standardowe brodziki zazwyczaj posiadają wypustki mające na celu zapobieganie poślizgnięciom podczas mycia się. Jest to z pewnością zaleta, której w teorii nie mają prysznice, gdzie zamontowano odpływ liniowy w płytkach. Jak zadbać o bezpieczeństwo, jeżeli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązania w naszej łazience? Sekret tkwi w kafelkach antypoślizgowych oznaczonych symbolami R9-R13. Tego rodzaju płytki dobrze jest położyć nie tylko bezpośrednio pod prysznicem z odpływem liniowym, ale także w jego najbliższej okolicy – a jeśli zależy nam na jednolitym wyglądzie podłogi – to w całej łazience.
Warto zaznaczyć, że od razu powinniśmy zrezygnować z płytek typowo chropowatych. Owszem, działają antypoślizgowo, ale ze względu na zbyt ostre i wystające wypustki mogą powodować trudności z odprowadzaniem wody, a to już pierwszy krok do nadmiernego osadzania się kamienia. Ten z kolei będzie bardziej widoczny na ciemniejszych kafelkach. Dobrze jest wziąć to pod uwagę.
Jak położyć płytki pod prysznicem z odpływem liniowym?
Dobre kafelki pod odpływ liniowy to jedno, ale umiejętne ułożenie ich to drugie. W tym wypadku niezbędna będzie pomoc glazurnika, ponieważ z pewnością nie obędzie się bez cięcia płytek i umiejętnego zastosowania nawet ich najmniejszych fragmentów. Trzeba też dodać, że płytki pod odpływ liniowy nie powinni być zbyt finezyjne. Skomplikowane wzory mogą okazać się trudne do ułożenia w ciasnej przestrzeni, jaką jest prysznic. Chociaż w sklepie wyszukane fasony kafelek pod odpływ liniowy wyglądają zjawiskowo, w praktyce mogą nam przynieść sporych problemów.
Najlepiej jest zastosować płytki matowe, proste, opcjonalnie lekko wypukłe. W przypadku pryszniców bez brodzika jest to najlepsze rozwiązanie. Jak zatem powinno się kłaść płytki pod odpływ liniowy? Przede wszystkim woda musi być kierowana w kierunku kratek, które mogą się znajdować zarówno na środku, jak i pod ścianą. Odpowiednie nachylenie posadzki ma sprawiać, że płytki mają mieć spad prowadzący do odpływu liniowego. Można zatem stworzyć specjalną nieckę, jeżeli odpływ osią przecina długość bądź szerokość prysznica, lub pochylić kafelki tak, aby woda swobodnie spływała w kierunku odpływu liniowego.
Czym przykleić płytki pod odpływ liniowy?
Płytki zazwyczaj klei się klejem elastycznym, a przestrzeń między nimi wypełnia wodoodporną fugą z żywicy epoksydowej, która jest wytrzymała i wodoszczelna, co niestety czyni ją też droższą w porównaniu do zwykłej fugi. Opcjonalnie wnętrze prysznica, w tym ścianę i podłogę, można zabezpieczyć specjalną folią w płynie, która zapewni dodatkową trwałość i odporność.
Odpływ liniowy a płytki – kolorystyka
Kamień to naturalny towarzysz każdego prysznica czy wanny, z którym musimy walczyć. O wiele łatwiej usuwa go się z pryszniców z odpływem liniowym, jednak wówczas nie możemy pomijać czyszczenia płytek. Jeżeli chcemy, by skutki eksploatacji prysznica były mniej widoczne, powinniśmy zrezygnować z ciemnej glazury, a zamiast tego zastosować płytki prysznicowe w jasnych kolorach. Jeśli kafelki te będą imitować występujące w przyrodzie kamienie, to osad nie będzie rzucał się w oczy, co oczywiście nie zwalnia nas z odpowiedzialności regularnego czyszczenia kabiny prysznicowej.