Rośliny w łazience bez okna – najlepsze gatunki roślin do ciemnej łazienki

0

Ciemna łazienka, bez dostępu naturalnego światła słonecznego nie musi być surowa i bez roślin. Rośliny to życie, to zieleń, to tlen. Rośliny uspokajają i relaksują. Ocieplają wnętrza i nadają im przyjemnego akcentu

Każdy z nas wie, że roślinom do życia potrzebne jest światło. Jak zatem zadbać o roślinę w łazience, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki — wysoka wilgotność, podwyższona temperatura oraz ograniczony dostęp do światła słonecznego lub jego zupełny brak.

Przede wszystkim trzeba:

  1. Stosować pewne triki związane z dostępem do światła
  2. Wybrać odpowiedni gatunek rośliny
  3. Stosować odpowiednią pielęgnację

JAK ZAPEWNIĆ OŚWIETLENIE ROŚLINOM W ŁAZIENCE?

W przypadku łazienki z oknem wystarczy wybrać roślinę lubiącą wysoką wilgotność i podwyższoną temperaturę. Inaczej wygląda sytuacja w łazience bez okna, bo przecież każda roślina potrzebuje choćby minimalnej ilości światła. Na szczęście istnieją pewne triki, które możemy stosować, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do życia także w ciemnej łazience.

Pierwszym rozwiązaniem jest zamontowanie odpowiedniego sztucznego oświetlenia. Może być to lampa doświetlająca o szerokim spektrum światła odpowiednio usytuowana względem roślin. W sklepach ogrodniczych dostępne są profesjonalne rozwiązania — specjalne lampy sodowe lub lampy LED, najlepiej energooszczędne. Oświetlenie należy zamontować w odległości około 50 cm od roślin, a włączone powinno być przez co najmniej 10 godzin dziennie. Można zainstalować specjalny timer, dzięki czemu lampy będą włączały i wyłączały się automatycznie, zapewniając roślinom odpowiedni czas naświetlania również podczas naszej nieobecności w domu.

Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie ekonomiczniejsze i łatwiejsze w realizacji. To trik polegający na zamianie miejscami rośliny łazienkowej z taką samą rośliną z innego pomieszczenia gdzie jest dostęp do oświetlenia słonecznego. Kupujemy wówczas dwie takie same rośliny (dwa takie same gatunki) i dokonujemy zamiany systematycznie co tydzień. Uwaga – stosując ten trik, mamy ograniczone pole wyboru gatunku rośliny. Nie każda roślina lubi tak częstą zmianę miejsca.

GATUNKI ROŚLIN, KTÓRE NADAJĄ SIĘ DO ŁAZIENKI BEZ OKIEN.

Wybór odpowiedniego gatunku jest bardzo ważny, jeśli chcemy, aby nasza roślina długo zdobiła wnętrze ciemnej łazienki. Najlepiej odnajdą się gatunki tropikalne, które lubią wysoką wilgotność, podwyższoną temperaturę oraz dobrze czują się w zacienionych zakątkach.

Rośliny, które sprawdzą się przy sztucznym oświetleniu w łazience bez okien:

Storczyk – to roślina, która nie wymagają stałego dostępu do światła słonecznego. Decydując się na tę roślinę, warto obserwować kolor i stan liści, ponieważ o zapotrzebowaniu na światło świadczy ich wygląd. Rośliny o wyblakłych liściach wymagają więcej światła. Jeśli liście storczyków są mocno zielone, nasza roślina ma wystarczającą ilość światła. W przeciwnym razie warto przenieść storczyka na jakiś czas (co najmniej 2-3 tygodnie) do innego nasłonecznionego pomieszczenia.


 Aloes tropikalne rośliny, które bardzo dobrze będą czuły się w łazience. Warto jednak zasadzić je w glinianych doniczkach co zapewni lepsze parowanie nadmiaru wilgoci z korzeni. Choć te tropikalne rośliny lubują się w parnych i wilgotnych pomieszczeniach, nie służy im kumulacja wilgoci w bryle korzeniowej.


Skrzydłokwiat idealnie odnajdzie się w łazience. Ta roślina potrzebuje dużo wilgoci nie tylko w pomieszczeniu, ale także w systemie korzeniowym. W rozproszonym sztucznym świetle może nawet zakwitnąć. W ciemniejszym zakamarku pozostanie bez kwiatów, lecz również sobie poradzi.


Zielistka – to uniwersalna roślina, która poradzi sobie w każdym pomieszczeniu. Pomieszczeniu. Warto postawić ją w łazience, również ze względu na jej zdolności do filtrowania substancji chemicznych, których używamy w naszej łazience z kosmetyków i środków czystości. Warto obserwować kolor liści zielistki. Gdy bledną to znak, że roślina potrzebuje więcej światła lub ma za mało wilgoci.


Scindapsus Pstry – idealny do łazienki, jeśli chcemy zasadzić roślinę w podwieszanych doniczkach. Rozproszone sztuczne światło jest dla niej wystarczające. W za ciemnych zakątkach zacznie tracić swoje pstrokate ubarwienie. Jak przystało na roślinę tropikalną, lubi wysoką wilgotność i temperaturę, choć wrażliwa jest na nadmierną wilgoć w części korzeniowej.


GATUNKI ROŚLIN, KTÓRE PORADZĄ SOBIE PRZY ZASTOSOWANIU "TRIKU" ZMIANY MIEJSCA.

Bluszczto kolejna roślina tropikalna, która uwielbia dużą wilgotność i nie za dużą ilość światła. Najlepiej rośnie gdy ma glebę stale lekko wilgotną, lecz nie mokrą, bo wówczas łapie różne choroby, co uwidacznia się na jego liściach. Warto zaopatrzyć się w dwie rośliny i co tydzień zamieniać je miejscami.


Bambusidealny jeśli nie przepadamy za ziemią w łazience. Bambusowi do przeżycia wystarczy tylko woda oraz minimalna ilość światła. Wstawiamy go do wazonu z wodą i od czasu do czasu zamieniamy na miejsca z inną rośliną.


Zamiokulkasposiada opinię rośliny nie do zdarcia. Zamiana miejscami z drugim okazem całkowicie pokryje zapotrzebowanie rośliny na światło. Co tydzień wymieniamy rośliny, by z pomieszczenia z oknem wróciła do zaciemnionego miejsca. Zamiokulkas lubi dużą wilgotność, ale zniesie także okresy suszy i jest bardzo odporny na wszelkie choroby. Nie przelewamy rośliny, podlewamy dopiero gdy ziemia z wierzchu jest sucha.


JAK PIELĘGNOWAĆ ROŚLINY W ŁAZIENCE?

Choć rośliny, które nadają się do łazienki wydają się być nie do zdarcia, to i w ich przypadku ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Obserwacja, odpowiednie podlewanie, dobrze dobrane doniczki, zapewnienie odpowiedniego dostępu do światła to podstawowe zasady zapewniające roślinom dobre warunki do wzrostu.

Warto zwracać uwagę na wygląd liści. Rośliny o pstrym ubarwieniu wymagają nieco więcej światła niż rośliny o typowo zielonym ulistnieniu. Gdy pstre wzory zanikają, to znak, że roślina potrzebuje więcej światła. Natomiast, gdy czysto zielone liście np. u storczyka bledną, to także jest znak, by przenieść roślinę bliżej okna.

Choć mowa o roślinach tropikalnych, które dobrze czują się w łazience ze względu na panującą w niej wysoką wilgotność, ważne jest, aby nie przelewać doniczek. Systemy korzeniowe tych roślin często wrażliwe są na nadmiar wody. Nigdy nie przelewamy ich doniczek. Stosujemy ziemię przepuszczalną. Rośliny podlewamy umiarkowanie, dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschła. Istotny jest też dobór doniczek. Ważne, aby zapewniały one cyrkulację wilgoci z części korzeniowej. Warto stosować doniczki z dziurkami z osłonkami lub doniczki gliniane.

Istotne jest także, aby wybrać roślinie odpowiednie miejsce w łazience. Warto postawić ją z dala od środków chemicznych i kosmetyków, gdyż podczas ich używania mogą one jej zaszkodzić.

Podobają się Wam motywy roślinne w łazience, lecz opieka nad żywymi roślinami Was przerasta?

Istnieją inne rozwiązania, które nadadzą wnętrzu zielonego charakteru. Rozwiązań jest wiele. Mogą być to:

  • sztuczne rośliny,
  • fototapety,
  • szkła lub płytki z motywami roślinnymi
  • czy nawet prawdziwe roślinne akwarium

Jest jeszcze jedna, modna i popularna obecnie roślina, która poradzi sobie doskonale w łazience bez dostępu do światła — chrobotek czyli zaimpregnowany mech, który do życia potrzebuje jedynie wilgotności z powietrza. Czym dokładnie jest chrobotek i jak się go pielęgnuje? – o tym poczytasz w kolejnym wpisie na blogu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl