Mikrocement czy mikrobeton - który lepszy?
Mikrobeton to, po prostu, inne określenie na mikrocement. Szukając odpowiedniego rozwiązania możemy spotkać się zarówno z jednym jak i drugim pojęciem stosowanym naprzemiennie przez różnych producentów.
Mikrocement zwany również mikrobetonem jest systemem wykończeniowym do podłóg, ścian, czy też do stolarki meblowej, który powstał do wykonywania cienkowarstwowej dekoracyjnej powłoki (grubość powłoki - do 3 mm).
Mikrocement – czy nadaje się do łazienki?
Po pierwsze: jest wodoodporny
Wodoodporność to ogromna zaleta mikrocementu, która daje nam możliwość bezpiecznego wykonania łazienki również w strefach mokrych. Z powodzeniem można go zastosować bezpośrednio pod prysznicem. Stanowi idealną alternatywę dla płytek zarówno na ścianie, jak i podłodze prysznica. Nadaje się również w miejscach, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe.
Po drugie: nie ma fug
Tym samym został wyeliminowany jedyny element, który zachodzi brudem przy płytkach w łazience. Jeśli nie wiecie to pod prysznicem wykończonym płytkami wszelaki brud i grzyb wchodzi tylko i wyłącznie w fugi, czyli wszelkie dylatacje miedzy płytkami. Płytka jest szkliwiona, wiec co najwyżej zabrudzi się osadem z mydła lub kamienia, który łatwo wyczyścicie. Im mniej fug pod prysznicem tym większy komfort w długoterminowym użytkowaniu łazienki – oznacza to mniej problemów z osadzającym się brudem i jego czyszczeniem.
Po trzecie: wygląda po prostu SUPER i robi wrażenie!
Oczywiście to moja subiektywna opinia, bo gusta są różne, a o gustach się nie dyskutuje.
Więc TAK. Nadaje się do łazienki jak najbardziej. 🙂
Odpływ liniowy i mikrocement – przeciwskazania techniczne
PRZECIWSKAZAŃ BRAK.
Pod względem technicznym nie ma przeciwskazań, aby wykonać odpływ liniowy i mikrocement pod prysznicem. W branży budowlanej w tym pracach wykończeniowych wychodzimy z założenia – nie ma rzeczy niemożliwych - są tylko osoby, którym się nie chce (byle łatwiej i byle szybciej). Drugi typ osób to te, którym brakuje umiejętności czy doświadczenia. Boją się nowego wyzwania, bo jeszcze nigdy nie mieli okazji montować odpływu i jednocześnie wykonywać posadzki z mikrocementem.
Wiec nie dajcie sobie wmówić:
- że tego nie da się zrobić,
- że tego nie da się połączyć,
- że odpływ liniowy i mikrocement nie idą ze sobą w parze,
- że będzie coś cieknąć,
- że z płytkami będzie ładniej (gust każdego jest inny).
Konstrukcja odpływu jest dostosowana do montażu w posadzce wykończonej płytką ceramiczną, której grubość to średnio 8-12mm. W związku z tym, iż warstwa mikrocementu jest grubości do 3 mm, całe korytko odpływu musi być wyżej przykryte wylewką betonową (jastrychem) do poziomu ok. 3 mm, poniżej górnej krawędzi korytka odpływu liniowego – 3 mm przestrzeń pozostawiona na warstwy sczepne oraz wykończeniowe mikrocementu. Wówczas stalowy kołnierz wokół korytka odpływu liniowego z matą uszczelniającą do połączenia hydroizolacji byłby również zalany jastrychem.
Montaż odpływu liniowego i wykonanie mikrocementu – krok po kroku – w skrócie
1️⃣ Montujemy i podłączamy odpływ liniowy – obowiązkowo przeprowadzamy dokładny test szczelności połączenia odpływu z kanalizacją na tym etapie.
2️⃣ Uzupełniamy wylewką betonową wszystkie puste przestrzenie pod i wokół odpływu liniowego, aż do poziomu stalowego kołnierza okalającego rynienkę odpływu.
3️⃣ Oczyszczamy i odpylamy podłoże pod wykonanie hydroizolacji strefy kąpielowej prysznica. Maty hydroizolacyjne wklejamy również w narożnikach i na łączeniu ściany i podłogi przy wykorzystaniu mas uszczelniających np. foli w płynie. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia według zaleceń producenta danego systemu.
Dwa sposoby wykończenia posadzki mikrocementem (mikrobetonem) i zamontowanie odpływu liniowego.
SPOSÓB PIERWSZY - TRUDNIEJSZY – podbudowa pod mikrocement z zaprawy betonowej (jastrychu)
Wylewamy kolejną warstwę wylewki betonowej z zachowaniem 3mm przestrzeni pod końcową warstwę z mikrocementu licząc od górnej krawędzi korytka odpływu liniowego. Pamiętamy o zachowaniu 2-3 mm dylatacji obwodowej wokół odpływu na późniejsze uszczelnienie korytka silikonem sanitarnym. Na tym etapie, w jeszcze wilgotnej wylewce profilujemy spadki, aby ukierunkować spływ wody. Spadek powinien mieć 2% - czyli posadzka powinna się obniżać o 2 cm na każdy 1 m długości prysznica. W zależności od wybranej długości odpływu (o tym jak dobrać długość odpływu przeczytasz klikając tutaj) spadki profilujemy w kształt koperty lub jednostronnie.
Ostatni krok, czyli wykonanie warstwy posadzkowej z mikrocementem zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta danego sytemu. Pamiętajmy o dbaniu o czystą szczelinę dylatacji obwodowej odpływu liniowego przy nakładaniu kolejnych warstw mikrocementu. Aby zachować czystą szczelinę dylatacyjną pomocne będą przygotowane wcześniej płaskowniki z tworzywa, aluminium lub drewna o takiej samej grubości, co przygotowana dylatacja. Przy aplikacji każdej kolejnej warstwy wykończeniowej umieszczamy w dylatacji owe płaskowniki, aby nic się do niej nie dostało.
Posadzka na gotowo wykończona mikrocementem ▶️ dylatacja wokół odpływu uszczelniona silikonem sanitarnym ▶️ praca skończona, można się kąpać.
SPOSÓB DRUGI - ŁATWIEJSZY – podbudowa pod mikrocement z płytek ceramicznych
Odpływ liniowy został podłączony, zamontowany, posadzka uszczelniona. Pierwsze trzy kroki związane montażem odpływu odhaczone.
W tej łazience do wyprofilowania spadków na podłodze oraz wyrównania poziomu z górną krawędzią odpływu liniowego używamy tanich, niedrogich płytek gresowych zamontowanych odpowiednio niżej niż górna krawędź korytka odpływu liniowego pozostawiając tym samym przestrzeń pod warstwy wykończeniowe i podkładowe mikrocementu.
Klasycznie płytki przyklejamy do podłoża wcześniej pokrytego hydroizolacją przy zachowaniu odpowiednich spadków. Fugujemy i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W tym przypadku pozostawiamy szczelinę dylatacyjną na 2-3 mm po obwodzie odpływu liniowego.
Dla poprawienia przyczepności powierzchnię płytek rysujemy szlifierką kątową. Tak przygotowane podłoże gruntujemy tworząc mostek sczepny systemowym gruntem danego producenta i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie dopasowujemy siatkę z włókna szklanego tak, aby dało się ją wywinąć na ścianę do wysokości 5-10 cm oraz wycinamy w niej otwór pod odpływ liniowy. Nanosimy pierwszą cienką warstwę elastycznej zaprawy podkładowej do wyrównywania podłoża (z systemu oferowanego przez danego producenta mikrobetonu). Dbamy o dokładne i równomierne dociśnięcie siatki w narożnikach. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia.
Ważne jest, aby zachować w czystości szczeliny dylatacyjną wokół odpływu. Przystępujemy do nakładania końcowych warstw mikrocementu według wytycznych i zaleceń danego producenta. Po upływie min. 48h od aplikacji ostatniej warstwy wykończeniowej możemy przystąpić do uszczelnienia silikonem sanitarnym dylatacji obwodowej odpływu liniowego.
W zależności od modelu odpływu liniowego np. w przypadku produktu z rusztem do wklejenia płytki - Odpływ PRIME LINE™– jak nazwa wskazuje ruszt ma miejsce do wklejenia płytki, czyli specjalne zagłębienie. Wówczas w taki ruszt również, wklejamy płytkę gresową pamiętając o pozostawieniu miejsca pod warstwy sczepne oraz wykończeniowe mikrocementu. Dzięki temu posadzka będzie jednolita, a odpływ niewidoczny.
Oczywiście nie musicie wykańczać rusztu odpływu mikrocementem. Wasza decyzja i wasz gust. Natomiast każdy z naszych modeli odpływów nada się do tego zdania, bez wyjątku.
Duży ➕ dla Was, że dotarliście do końca artykułu - Dziękuję ❣️
Podzielcie się miłym komentarzem i dajcie znać, czy pomogłam z tematem.🙂