Czy długość odpływu liniowego wpływa na jego wydajność?

0

Czy im dłuższy odpływ liniowy to większa wydajność w odprowadzaniu wody?

NIE! Długość odpływu, nie wpływa na jego skuteczność w odprowadzaniu wody z podłogi prysznica. To powtarzany w Internecie mit bez logicznego pokrycia.

(Nienawidzę, czytać artykułów na interesujący mnie temat, aby dopiero na samym końcu poznać odpowiedź na moją zagwozdkę - liczę, że docenicie to iż odpowiedź macie już w drugim zdaniu. Natomiast, aby zrozumieć, dlaczego tak jest proszę przeczytajcie do końca i napiszcie w komentarzu, czy artykuł był pomocny - będę wdzięczny.)

Mając 1m długości koryto i 10m długości koryto, a pośrodku każdego jest 2 cm średnicy dziura to czy z dłuższego koryta szybciej wypływanie woda przez takiej samej wielkości dziurę? NIE. Długość odpływu nie wpływa na jego wydajność, czyli prędkość odprowadzania wody tylko konstrukcja i rozwiązania technologiczne zastosowanego syfonu. Tylko syfon decyduje o szybkości odprowadzania wody - jego kształt, wielkość, konstrukcja.

Wydajność, czyli szybkość spływania wody zarówno z odpływu liniowego jak i wanny uzależniona jest od konstrukcji syfonu, który jest do danego produktu podłączony, a nie od długość odpływu liniowego czy wielkości wanny.

Więc jeśli niebieski syfon OKEDA ma wydajność prawie 60 l/min, oznacza, że w ciągu 1 minuty jest w stanie przez niego przepłynąć aż do 60 litrów wody niezależnie czy długość korytka odpływu liniowego będzie miała 50cm, 70cm czy nawet 100cm. Wynik będzie ten sam.

Jeśli powyższy parametr nic Wam nie mówi zadziałam na Waszą wyobraźnię. Wydajność jednej deszczownicy lub baterii prysznicowych to ok. 9-18 l/min. Właśnie tyle wody w ciągu 1 minuty spadnie Wam na głowę. Oznacza to, że odpływ OKEDA w tym samym czasie jest w stanie odebrać 3-6 razy więcej wody niż spadnie z owej deszczownicy.

Oczywiście pojemność samego korytka odpływu liniowego jest pomijana, ponieważ maksymalna prędkość spływu wody, osiągana jest dopiero przy kilkucentymetrowym spiętrzeniu wody.


Co wpływa na wydajność syfonu spytacie?

Dlaczego jeden odpływ liniowy ma większą wydajność drugi mniejszą?

Konstrukcja i założenia projektowe samego produktu jakim jest syfon do odpływów liniowych, oraz podejście producenta do doświadczeń Klientów z użytkowania jego produktów - tak w skrócie.

▶️ Niebieski syfon OKEDA ma fabryczne przyłącze do rury kanalizacyjne w rozmiarze DN50, bo na Waszej przyjemności z każdej kąpieli niesamowicie nam zależy.

Jeśli znajdziecie odpływ z syfonem o mniejszej średnicy najczęściej DN40 to oczywiste, że wydajność będzie mniejsza. Mniejsza średnica to mniejsza dziura przez którą wypływa woda.

Średnica przyłącza to jeden z wielu parametrów określających wydajność syfonu, ale w tym artykule skupimy się tylko na nim, bo to namacalny element widoczny gołym okiem dla każdego.

▶️ Zintegrowane sitka w syfonie do wyłapywania zanieczyszczeń są też super ważnym elementem syfonu i wpływają na jego skuteczność. Nasze sitka mają unikalny rozstaw oczek dla swobodnego przepływu wody, ale z zachowaniem skuteczności wyłapywania zanieczyszczeń stałych, które spływają z nas w trakcie kąpieli.

małe oczka sitka = błyskawicznie zatkane sitko = zatkany cały odpływ = stojąca woda na posadzce prysznica

A mało kto właśnie nad konstrukcją owych sitek, kiedykolwiek się zastanawiał i je analizował właśnie tak dogłębnie jak My. Jak widzicie diabeł tkwi szczegółach, a konkretnie w takim małym z pozoru nieistotnym elemencie jak sitka w odpływie liniowych.

Natomiast to czy odpływ jest skuteczny w odprowadzaniu wody, czy wygodnie się go czyści, oraz czy nie zapycha się przy każdej kąpieli decyduje sama konstrukcja syfonu.

Na poniższym filmie udowadniamy, że dostęp do wnętrza naszego odpływu jest bajecznie prosty, a jego konstrukcja tak przemyślana, że czyszczenie syfonu nie zajmuje więcej niż 30 sekund.

Długie kobiece włosy oraz wysoko pieniące szampony nie są straszne dla naszego produktu - przekonaj się osobiście ⤵️


Odpływ liniowy z syfonem DN40 - po co?

Aby sprostać oczekiwaniom rynku na super niskie w zabudowie odpływy liniowe. To trend za dążeniem do bezprogowego wykonania strefy prysznica. To częste w starym budownictwie blokowym czy w kamienicach, ale również w nowym budownictwie deweloperskim zdarzają się dość często sytuacje, gdzie deweloper tak po prostu "zapomniał" obniżyć posadzkę pod odpływy liniowe mimo, że było to nawet wpisane w umowę z deweloperem (wielu naszych Klientów spotkała taka sytuacja). Wówczas ratunkiem są te najniższe. Ale czy to jedyne wyjście z sytuacji - NIE.

Osobiście uważam, że lepiej zrobić podest pod prysznicem i zamontować super wydajny odpływ liniowy, niż na siłę wciskać w posadzkę byle co, byle niższe. Tak mam u siebie, wiec to nie puste słowa.

Im niższy odpływ tym musi być zastosowana mniejsza średnica przyłącza syfonu → tym wysokość samego syfonu też jest niższa. A im niższa wysokość syfonu → tym pojemność wodna produktu jest mniejsza, bo komory syfonu są mniejsze. Im mniejsza pojemność wodna → tym przepływająca przez niego woda ma mniejszą prędkość. Mniejsza prędkość przepływu wypływu wody = mniejsza ogólna wydajność.

Czy design wykonania prysznica jest ważniejszy od przyjemności płynącej z samej kąpieli? 

Dla mnie fana kąpieli pod prysznicem i to od zawsze, długa przyjemna kąpiel jest czymś… ahh - cudownym. Nie chcę stać po kostki w wodzie zbierającej się w kabinie, lub z uwagą patrzeć czy nie wylewa mi się już woda na środek łazienki. A najgorsze to w trakcie kąpieli z pianą na głowie czyścić sitko syfonu bo się już zatkało - aż mnie dreszcze przechodzą.

Dlatego w ofercie OKEDA są tylko odpływy z przyłączem DN50 o unikalnej konstrukcji syfonu oraz sitka dającej wydajność 3 do 6 razy większą niż jest w stanie wypłynąć wody z Waszej deszczownicy.

Jeśli na siłę chcecie wpasować jak najdłuższy odpływ liniowy do swojej łazienki mimo, że nie pasuje on np. do długości lub kształtu wybranych przez Was płytek. Lub jeśli na siłę szukacie dodatkowych centymetrów w łazience, aby wybrać większą kabinę do której wsadzicie dłuższy odpływ liniowy - zapomnijcie o tym problemie i rozwiążcie kolejny, który stoi Wam na drodze do ŁAZIENKI WASZYCH MARZEŃ

Szukasz porady technicznej lub opinii większej ilości osób w kwestii funkcjonalnej aranżacji łazienki czy prysznica?

A może po po prostu szukasz inspiracji na ŁAZIENKĘ TWOICH MARZEŃ? I na ta to mamy rozwiązanie.

Kliknij tutaj i dołącz do naszej specjalistycznej łazienkowej grupy na Facebooku

Nasza grupa to ponad 142 000 zaangażowanych użytkowników. Architektów, glazurników i wykonawców i wielu specjalistów z branży. Zainspirują, skrytykują (konstruktywnie) doradzą, pomogą, zaprojektują lub wykonają. Super wparcie niesamowitej społeczności w aranżacji Waszej nowej łazienki.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl