We współczesnych aranżacjach łazienek królują nowoczesne i maksymalnie funkcjonalne rozwiązania. Należą do nich odpływy liniowe, które z powodzeniem wypierają tradycyjne brodziki pod prysznicem. Nie każdy jednak wie, że na rynku są dostępne różne rodzaje odpływów liniowych. Poniżej znajduje się krótkie zestawienie – zapraszamy do lektury!
Podział ze względu na miejsce montażu
Najczęściej spotykane jest rozróżnienie tych elementów wyposażenia łazienki ze względu na to, gdzie są montowane. Według tej klasyfikacji możemy wyróżnić:
1. Odpływy podłogowe – to najpopularniejsze rozwiązanie. Ten model ma kształt podłużnej listwy i jest montowany w podłodze prysznica. By mógł prawidłowo funkcjonować, należy zadbać o lekki spad podłoża, który umożliwi swobodne spływanie wody. Odpływ ten jest idealnie zamaskowany na równi z posadzką, dzięki czemu jest nie tylko wygodny podczas użytkowania, ale też estetycznie się prezentuje.
2. Odpływy ścienne – w przypadku tego rodzaju rozwiązania instalacja montowana jest na ścianie prysznica. Woda spływa do szczeliny znajdującej się na łączeniu ściany i podłogi. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w łazienkach, w których nie jest możliwe zamontowanie wariantu podłogowego na przykład ze względu na małą powierzchnię i brak miejsca na syfon w podłodze.
3. Odpływy punktowe – to nieco bardziej wymagające w montażu rozwiązania prysznicowe. Umieszcza się je zazwyczaj na środku podłogi pod prysznicem, jednak wówczas konieczne jest zadbanie o spadek z każdej strony, żeby woda nie gromadziła się i mogła swobodnie spływać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by taki odpływ zamontować w innym punkcie, na przykład z boku.
Podział ze względu na przeznaczenie
Nie każdy wie, że opływy liniowe mogą być montowane nie tylko w łazienkach, ale też poza budynkami. Z tego względu wyróżnia się ich podział na:
1. Wewnętrzne – jak sama nazwa wskazuje, są to produkty przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń (w tym przypadku w łazienkach).
2. Zewnętrzne – ich konstrukcja może się różnić od tych stosowanych w łazienkach. Są montowane poza budynkami, najczęściej w garażu, podjazdach przydomowych i nie tylko.
Podział ze względu na umiejscowienie syfonu
Można się również spotkać z klasyfikacją uwzględniającą to, gdzie i jak jest zamontowany syfon. Zgodnie z tym podziałem wyróżniamy modele:
1. Niskie – montowane na niewielkiej głębokości (ze względu na ograniczenia techniczne w pomieszczeniu).
2. Pionowe – to inaczej wpust liniowy, w którym syfon został umiejscowiony pionowo.
3. Boczne – jak nazwa wskazuje, jest to wpust z zamontowanym z boku syfonem.
Inne podziały odpływów liniowych
Odpływy liniowe są wykonane z różnych materiałów – mniej lub bardziej wytrzymałych. Od tego, z czego zostały wykonane, zależy ich trwałość, design, a także cena. Najczęściej spotkać można produkty ze stali nierdzewnej, szklane, ceramiczne oraz z tworzyw sztucznych. Można też pokusić się o klasyfikację ze względu na konstrukcję. Tutaj wyróżniamy modele klasyczne oraz Super SLIM, czyli bardzo wąskie, szczelinowe warianty, które idealnie wkomponują się praktycznie w każdą posadzkę.
A i to nie koniec podziałów odpływów liniowych! Możemy dokonywać klasyfikacji na podstawie różnych właściwości i parametrów technicznych. Producenci dostarczają coraz więcej rozwiązań tego typu – wszystko po to, by sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów.
Który rodzaj odpływów liniowych jest najlepszy?
W tym przypadku nie ma podziału na lepsze i gorsze warianty. Wszystkie będą idealne, o ile zostaną dopasowane do dostępnej przestrzeni, aranżacji, możliwości technicznych, a także indywidualnych potrzeb użytkowników. To, co sprawdzi się w jednej łazience, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem do innej łazienki. Dlatego przed podjęciem decyzji należy dobrze przeanalizować możliwości pomieszczenia i własne oczekiwania, a także dokładnie zapoznać się ze specyfiką poszczególnych modeli liniowych. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą w dopasowaniu modelu do konkretnego zastosowania.