50 błędów w aranżacji łazienki - lista 50 najczęściej wymienianych wad przez użytkowników łazienkowych grup na Facebooku

0
Czego drugi raz nie zrobiłbym/zrobiłabym w łazience – lista 50 najczęściej wymienianych wad przez użytkowników internetowych forów

Świat łazienek jest fascynujący, a jeśli sami zabieramy się za projektowanie swojej, to często sięgamy po rady innych osób, coraz częściej także tych zbierających się na internetowych forach. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie decyzje stoją za wyborem danego wyposażenia i mebli łazienkowych? Społeczność zgromadzona wokół tematu aranżacji wnętrz dostarcza nam wiele inspirujących opinii, w szczególności takich „z życia wziętych” – i to właśnie nimi warto się kierować, projektując własne przestrzenie. Społeczne dowody słuszności są najbardziej budujące i mogą nas zachęcić do pewnych rozwiązań lub wręcz przeciwnie – przestrzec przed tymi, które dość szybko przyprawią nas o ból głowy.

Chcemy, żeby było dobrze, ale nie zawsze wychodzi…

Kiedy podejmujemy decyzje dotyczące urządzenia lub remontu łazienki, w gruncie rzeczy zależy nam nie tylko na estetyce, ale także funkcjonalności – a przynajmniej powinno. Niestety czasami nasze preferencje i pragnienia powodują, że przekładamy ważność jednego z tych aspektów nad drugi, co prowadzi do powstawania błędów aranżacyjnych łazienki. Dzieje się tak, gdy najczęściej kładziemy nacisk na wygląd, zapominając o kwestiach praktycznych. Czy zastanawiasz się, jakich błędów można uniknąć podczas aranżacji łazienki? Dziś nie musisz czuć się z tym problemem odosobniony. Internetowe fora, w tym grupy na Facebooku, pełne są pytań i odpowiedzi pogłębionych o własne doświadczenia.

Dlaczego warto czytać to, co do powiedzenia mają inni?

Dobrze jest czytać o błędach aranżacyjnych łazienek, ponieważ są to z reguły społeczne dowody słuszności. Opinie innych osób, zwłaszcza te powtarzające się, zaświadczają o istnieniu pewnych zjawisk i realnych problemów w mieszkaniach. Warto to podkreślić – ludzie dzielą się swoimi historiami na temat poszczególnych elementów i wad w ich przestrzeniach, co może być budujące dla osób, które dopiero wchodzą w kwestię aranżacji łazienek.

Nie rób tego w swojej łazience – czyli lista 50 najczęściej wymienianych argumentów użytkowników facebookowych grup tematycznych

Przeszukaliśmy forum, by dostarczyć Ci kompleksową listę błędów aranżacyjnych łazienki. Argumenty te były i są wymieniane na bazie doświadczeń użytkowników, którzy zdecydowali się podzielić swoimi wrażeniami niejako ku przestrodze. To zestawienie stanowi cenne kompendium wiedzy, które pomoże Ci uniknąć typowych pułapek i podejść do projektowania łazienki jak najbardziej świadomie. Oto lista odpowiedzi na pytanie:

„Gdybyście teraz mieli zrobić remont łazienki, to czego na pewno byście już w niej nie zrobili?”:

 

1. „Białych płytek do łazienki”

Na białych płytkach widać nie tylko kurz, ale wszelkie odbarwienia i plamy powstałe na skutek codziennego funkcjonowania.

od Autora artykułu:

Ja również mam u siebie w łazience dużo białych płytek i osobiście nie podpisuję się pod powyższym zarzutem, który jednak był przez wielu powielany na grupie łazienkowej. Może mniejsza ze mnie estetka, może fakt że mam matowe płytki sprawia iż brud tak się do nich nie przyczepia lub go nie widać. Malutkie ślady rączek na moich matowych płytkach również są nie widoczne, lub wcale tak się w oczy nie rzucają. Ale w mojej maleńkiej łazience ta biel optycznie powiększa pomieszczenie i nadaje jej przestronności, więc w moim przyadku był to doskonały wybór kolorystyczny. Po 7 latach użytkowania mojej białej łazienki złego słowa o niej nie mogę powiedzieć.

2. „Pomyślałabym o montażu bidetki”

To nie tylko kwestia zwiększenia poziomu higieny osobistej, ale i praktyczne rozwiązanie, kiedy chcemy wyczyścić WC.

3. „Wielkiej wanny”

Wady takiego rozwiązania to marnotrawstwo wody, trudne wchodzenie i wychodzenie z wanny dla dzieci i osób starszych.

4. „Tak małej wanny”

Z drugiej strony mało kto czuje się komfortowo w za ciasnej wannie.

5. „Płytek na wysoki połysk”

Na płytkach z połyskiem widać wszystkie odciski palców oraz zabrudzenia. Matowe płytki są zdecydowanie lepsze w utrzymaniu czystości.

od Autora artykułu:

Podpisuje się pod tą opinią. W mojej łazience na ścianach królują białe matowe płytki, a na podłodze betonowo-szare również matowe. Plamy od pryskającej wody, odciski małych rączek naprawę nie rzucają się w oczy, albo wręcz są niewidoczne. Na błyszczących płytkach widać każdy pyłek.

6. „Nigdy więcej ciemnych, czarnych kafelek”

W przestrzeniach takich jak łazienka może pryskać woda, a jeśli ta jest zakamieniona, szybko też pozostawi ślady kamieniu na wszystkim w pobliżu. Na czarnych kafelkach jest to szczególnie widoczne.

7. „Czarnych baterii”

 O ile nie korzystamy z filtrów, kamień pochodzący z wody będzie bardzo widoczny na czarnej baterii.

8. „Małej umywalki”

Mała umywalka z czasem stanie się bardzo uciążliwa w korzystaniu, choć z początku możemy tego nie zauważać. Czasem potrzeba coś przeprać, wypłukać, a w małej umywalce może być to niemożliwe do zrobienia.

9. „Tak dużej wanny z kranem pośrodku”

Kran pośrodku to niezbyt dobre rozwiązanie. Kiedy się kąpiemy, strumień wody może rozbryzgiwać się na naszym ciele, a co za tym idzie – wylewać wodę na zewnątrz.

10. „Białych fug”

Białe fugi szybko się brudzą, a niewiele jest osób, które czyszczą je regularnie i pieczołowicie. Białe fugi szybko zaczynają wyglądać nieestetycznie. Jeśli nie chcemy ich czyścić regularnie, wybierzmy inny kolor.

od Autora artykułu:

To jednak trudny temat. Ja do swoich białych płytek na ścianie w łazience wybrałam oczywiście również jasno białe fugi no bo jakżeby inne wybrać fugi do białych płytek. Oczywiście z biegiem czasu w sposób naturalny zmieniły one kolor na delikatne "ecru", czyli taki odcień pomiędzy bielą, a beżem.

Czy to źle wygląda - NIE.
Czy od razu mogłam wybrać kolor "ecru" fugi - pewnie TAK.
Czy drugi raz zrobiłam bym białe fugi do białych płytek - TAK.

Uważam jednak, że biała fuga do białych płytek pasuje najlepiej i nie ma co wymyślać koła na nowo. Na podłodze mam szaro-betonowe płytki i fuga też jest szara. Jest teraz trochę ciemniejsza niż zaraz po ułożeniu, ale kolor dopasowany został prawidłowo. Do drewnopodobnych płytek wybrałam odcień brązu (pamietam, że jaśniejszą wersję wybrałam). Z biegiem czasu odcień brązu ściemniał, ale wygląda nadal super. Więc rada moja taka - nie ma co tak przeżywać koloru tych fug bo i tak zmienią swój odcień po czasie.

11. „Wanny z parawanem zamiast prysznica”

Tego mogą żałować te osoby, które chciały wannę, a w praktyce i tak zaczęli korzystać ze słuchawki. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do wanny, prysznic zdaje się lepszą opcją.

12. „Płytki do samego sufitu w łazience”

Widać na nich osadzającą się wilgoć i ciężko je wyczyścić. 

od Autora artykułu:

Osobiście będę w opozycji to tego zarzutu. Wybrałam ułożenie płytek do samego sufitu i po 7 latach korzystania z takiej łazienki Ja nie widzę wad. Wilgoć i tak się będzie gdzieś osadzać z parującej wody, czy to na płytkach pod sufitem, czy na surowej ścianie jeśli płytek nie będzie, czy to na samym suficie. Kluczowa jest dobra wentylacja łazienki, albo jej sposób użytkowania, czyli jeśli 40 minut będziemy się kąpać w 50 stopniowej wodzie to z łazienki naturalnie zrobi nam się sauna parowa i na osadzającą się wilgoć nie będzie rady. Osobiście również uważam, że łatwiej umyć płytek niż pomalowaną ścianę. Kurz osadzi się tak samo na płytce jak i na ścianie bez płytki, ale z płytki łatwiej go zmyć bez obawy, że kurz zmyjemy razem z farbą. Więc mimo naprawdę wielu osób, które wymieniały układanie płytek w łazience do samego sufitu jako wadę ja się z tą opinią nie zgadzam. 

13. „Umywalki z płaskim dnem”

Umywalki z płaskim dnem znacznie gorzej odprowadzają wodę do odpływu niż umywalki zaokrąglone i z większym spadem. Spływająca z baterii woda odbija się od płaskiego dna rozpryskując się dookoła.

14. „Murowanego brodzika”

Nie dość, że takie wyszły z mody, to jeszcze są bardzo niepraktyczne. Ich czyszczenie jest uciążliwe, a ponadto niepotrzebnie zajmują tyle miejsca. O wiele lepsze są prysznice typu walk–in z odpływem liniowym.

od Autora artykułu: Jak dobrać długość odpływu liniowego do kabiny typu walk-in przeczytacie klikając tutaj

15. „Podłogi z płytek w połysku”

Łatwo o wypadek na takiej podłodze. Jeśli nie chcemy mieć w łazience lodowiska, zamiast płytek polerowanych, postawmy na płytki antypoślizgowe.”

16. „Prysznica z hydromasażem”

Prysznic z hydromasażem zajmuje dużo miejsca i wiążę się z dużym wydatkiem finansowym. W gruncie rzeczy bierzemy szybkie prysznice i  często jest to gadżet, z którego nie korzystamy. Jeśli ktoś chce hydromasaż, to lepiej postawić na wannę z taką funkcją.

17. „Chińskiej armatury lub odpływu liniowego”

W przypadku wyposażenia łazienki nie warto oszczędzać. Lepiej zapłacić więcej, ale postawić na sprawdzonych producentów i cieszyć się sprawnymi urządzeniami przez długie lata.

od Autora artykułu: Odpływy liniowe OKEDA to w 100% polskie produkty o przedłużonej gwarancji, najlepszej jakości komponenty użyty do produkcji z pełnym dostępem do części zamiennych – zobacz ofertę

18. „Szafek stojących bezpośrednio na podłodze”

Komu z nas czasem nie wyleje się woda w łazience na podłogę? W przypadku szafki stojącej na podłodze trudno będzie wytrzeć rozlaną pod nią wodę. Jeśli łazienka zostanie z jakiegoś powodu zalana, szafka nadaje się do wyrzucenia.

19. „Brodzika pod prysznic”

Kiedyś było to normą, dziś porzuca się przysadziste brodziki na rzecz małych, z lekkim spadem, lub kabin walk-in. 

20. „Wanny na podeście”

Wchodzenie do wanny ustawionej na podeście może być niezwykle trudne i niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

21. „Deszczownicy”

Prawdopodobnie jest to zbędne udogodnienie, z którego nie będziemy korzystać. Wielu ludziom wystarcza sama słuchawka i wąż. Zbędny wydatek.

od Autora artykułu: Na deszczownice uparł się mój mąż i faktycznie zawsze z niej korzysta. Ja nigdy jej nie użyłam, bo nie lubię jak kapie mi coś na oczy, więc dla z mojego punktu widzenia to zbędny wydatek. Z punktu widzenia mojego męża to element niezbędny. Mój 7 letni syn też lubi jak mu deszcz z deszczownicy leci na głowę - ma z tego frajdę, więc w mojej rodzinie jestem w mniejszości.

22. „Płytek tam, gdzie nie są potrzebne”

Wiążę się to z pewnością z kwestiami estetycznymi i dodatkowym, a często niepotrzebnym wydatkiem.

23. „Matowego kaloryfera”

Kaloryfer sam w sobie przyciąga kurz. Na matowej powierzchni widać go jeszcze bardziej. Matową, chropowatą powierzchnię kaloryfera trudniej umyć, mogą powstać na nim plamy.

od Autora artykułu: Zgadzam się całkowicie z tą opinią. Sama mam matowy o chropowatej powierzchni i kusz klei się niesamowicie do niego, a od wysychających na nim ubraniach się przebarwił. Chyba większość kaloryferów łazienkowych jest malowanych matową strukturalną farbą która jest trudna do utrzymania w czystości. Może matowy kładki byłby lepszy, ale nie ryzykowałabym drugi raz.

24. „Drzwi z płyty”

Z reguły jest to tańsze rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. Okleina z takich drzwi może napęcznieć od panującej w łazience wilgoci. Jeśli drzwi przesiąkną wilgocią, mogą osiąść i zaczną szurać po podłodze. 

25. „Czarnych szyb pod prysznicem”

Na czarnych powierzchniach pod prysznicem o wiele bardziej widać zacieki od wody.

26. „Za krótkiej szyby w kabinie walk-in”

Wówczas woda ląduje nie tylko w odpływie, ale i na podłodze w łazience, co nie tylko irytuje, lecz również zmniejsza poziom bezpieczeństwa. Na płytkach można się bowiem poślizgnąć, nie wspominając o koniecznym wycieraniu podłogi łazienki po każdej kąpieli.

27. „Nie wzięłabym taniej kabiny z marketu”

W projektowaniu łazienek nie ma miejsca na półśrodki. W końcu wyposażenie i armatura mają nam służyć przez lata. Od taniej kabiny o wiele lepiej wybrać droższą, ale od renomowanego producenta.

28. „Sedesu kompaktowego”

Osadza się na nim kurz i wygląda nieestetycznie. Jest to też dodatkowa przestrzeń do posprzątania.

29. „Bidetu”

Zabiera dużo miejsca, a jego montaż wymaga poprowadzenia dodatkowych instalacji. Dużo lepiej zamontować obok sedesu bidetkę.

30. „Prostokątnego sedesu – niezbyt wygodny”

Jak wskazuje internauta, prostokątne sedesy nie korelują z budową naszego ciała i są po prostu niewygodne.

31. „Baterii bez zaokrągleń”

Ponieważ na takich osadza się kamień i woda, co z czasem powoduje powstawanie trudnych do usunięcia zacieków. 

32. „Za wysoko zamontowanej umywalki

Dzieje się tak, gdy zabudowujemy pralkę blatem, na którym montujemy umywalkę nablatową. Lepiej opuścić blat niżej lub zamontować umywalkę wpuszczaną w blat.

33. „Szerokiej / grubej fugi”

W kącikach fugi osadza się kurz i brud, który trzeba sprzątać. Im węższa fuga, tym lepiej.

34. „Czarnych mebli”

Widać na nich zacieki od wody i kurz, szczególnie w łazience są bardzo niepraktyczne.

35. „Czarnej umywalki lub sedesu”

Obecny w wodzie kamień, jeśli dotknie czarnej armatury, osadzi się na niej i będzie bardzo widoczny, co zmusi nas do częstego sprzątania.

36. „Pralki i suszarki we wnęce”

To fatalny pomysł z tego względu, że dostęp do pralki i suszarki powinien być prosty i wygodny. Często korzystamy z tych urządzeń, dlatego, jeśli nie ma na nie miejsca w łazience, powinniśmy pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach.

37. „Braku miejsca na przechowywanie”

Warto przewidzieć dodatkowe półki, szafki do przechowywania chemii i kosmetyków. Mnóstwo stojących buteleczek na zewnątrz nie wygląda estetycznie. 

38. „Olejowanego blatu z drewna”

Z czasem blat z drewna w łazience nasiąknie wodą. W dodatku na blacie olejowanym ciągle widać zacieki z wody chlapiącej podczas mycia rąk. Trzeba taki blat dokładnie wycierać po każdym myciu rąk.

39. „Miejsca do zawieszania/suszenia ręczników”

Bardzo ważne jest aby przewidzieć rozwiązane do przechowywania ręczników. Warto pamiętać aby relingi lub wieszaki na ręczniki były blisko umywalki/wanny/kabiny, abyśmy nie musieli zachlapywać całej łazienki po każdorazowym myciu rąk.

40. „Kabiny z radiem”

To przykład, kiedy luksusowy element niekoniecznie znajduje praktyczne rozwiązanie w życiu codziennym.

41. „Lustra do samego blatu”

Lustro do samego blatu łatwo ochlapać, a co za tym idzie – trzeba je często wycierać. Lepiej, jeśli lustro będzie zamontowane nieco wyżej.

42. „Kinkietu nad lustrem”

To duży błąd. Kinkiety powinny się znajdować po obu stronach lustra, by lepiej doświetlić twarz (np. podczas golenia czy robienia sobie makijażu).

43. „Wanny wolnostojącej w ciasnej łazience”

Wanny wolnostojące zalecane są dużym przestrzeniom. Wciśnięcie takiej wanny do małej łazienki to strzał w kolano. Powstałe wokół zakamarki mogą się okazać niezwykle trudne do czyszczenia.

44. „Za krótkiej wylewki baterii”

Krótka wylewka utrudnia swobodne umycie rąk i sprawia, że sporo kropel zostaje na blacie w okolicy trzonu baterii, zmieniając się z czasem w kamień. Warto przymierzyć baterię do naszej umywalki przed jej montażem.

45. „Kabiny prysznicowej przesuwnej”

Kabiny prysznicowe przesuwne są zwykle ciasne, trudno się je czyści, a po jakimś czasie mechanizm stanie się wadliwy i da o sobie znać – a to ze względu na osadzający się w zakamarkach kamień.

46. „Słabego oświetlenia”

Warto przemyśleć i dobrze rozplanować oświetlenie w łazience. Oświetlenie nie może być za słabe, ponieważ brak dobrego światła bywa bardzo uciążliwy w przypadku czynności higienicznych. Zaleca się oświetlenie główne sufitowe i oświetlenie po bokach lustro o odpowiednej mocy. Warto także zainstalować słabsze oświetlenie np. do relaksu w wannie.

 47. „Wzorzystych płytek”

Głownie w małych łazienkach. Lepiej z umiarem, a elegancko. Wzory przytłaczają i szybko mogą przestać się nam podobać.

48. „Kabiny z otwieranymi na zewnątrz drzwiami”

Decydując się na takie rozwiązanie, warto mieć świadomość, że po każdej kąpieli woda będzie kapała z drzwi na podłogę podczas wychodzenia z kabiny. Po każdej kąpieli będzie trzeba wytrzeć podłogę w łazience.

49. „Braku wentylacji”

Warto o tym pamiętać. Bez wentylacji łatwo o nieprzyjemny zapach, wilgoć, a przede wszystkim warunki do rozwoju grzyba. Odpowiedni przepływ powietrza w łazience jest bardzo ważny.

50. „Kiepskiej jakości systemów podtynkowych”

Chodzi tu o baterie podtynkowe, czy też stelaże pod sedes i bidet. Jeśli chcemy spać spokojnie, kupmy zestawy renomowanych marek z długoletnią gwarancją.

 

Mądrze zaprojektuj swoją łazienkę!

Unikanie błędów aranżacyjnych w łazience to klucz do stworzenia funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni. Wspólne dzielenie się doświadczeniami w społecznościach online dostarcza cennych wskazówek pomagających uniknąć niedociągnięć, które mogą pojawić się podczas projektowania lub remontu łazienki. Czytanie o błędach innych użytkowników to nie tylko źródło inspiracji, ale także praktycznych lekcji pozwalających kształtować idealne miejsce relaksu, zgodne z własnymi oczekiwaniami i potrzebami, a zarazem bez rażących błędów.

 

Artykuł napisany na podstawie komentarzy użytkowników grupy na fb Łazienka Twoich Marzeń

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl