Najlepszym nauczycielem jest doświadczenie, ale jak z niego czerpać, skoro po raz pierwszy aranżujemy mieszkanie? Bez dwóch zdań najtrudniejszymi pomieszczeniami do zaprojektowania są kuchnia i łazienka. Wszyscy, którzy znają tę sytuację i nie potrafią sobie z nią poradzić, pewnie zadają sobie to jedno ważne pytanie: jak urządzić łazienkę? Co więcej, jak to zrobić z głową i tak, by styl i estetyka harmonijnie łączyły się z funkcjonalnością? Jeszcze większy problem rodzi się, gdy mówimy o bardzo małym metrażu, na przykład niewielkiej łazience w bloku. Wtedy zwykle sięgamy po nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania, w tym odpływ liniowy ścienny czy podłogowy, odpowiednio dobrane meble lub kształt umywalki. Oczywiście, dobry architekt wnętrz, lub osoba, która posiłkuje się opinią eksperta, od razu zauważy wszelkie mankamenty i wyzwania, ale nie każdy może sobie pozwolić na takie wsparcie. Dlatego też, jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji, to zanim przejdziemy do zakupów, ustalmy szczegółowo to, jak zaaranżujemy łazienkę. Dobry plan pomoże nam uniknąć najpopularniejszych błędów aranżacyjnych.
Przede wszystkim musimy dobrze znać sytuację i przedstawić sobie szczerą wizję tego, jak umeblujemy łazienkę. W tym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty jak rozłożenie instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektryczno-oświetleniowych. Jest to absolutna podstawa, którą najpierw bierzemy pod uwagę, urządzając swoją wymarzoną łazienkę. Kiedy widzimy, gdzie możemy podłączyć wannę, umywalkę czy toaletę, o wiele łatwiej jest nam zdecydować, co dalej. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem procesu aranżacji, warto rozważyć wizualizację, czyli konsultację z architektem wnętrz. Jeśli nie mamy pomysłu na aranżację łazienki, w bardzo łatwy i nieświadomy sposób popełnimy błędy, których lepiej się wystrzegać. Czytając na temat wpadek w urządzaniu łazienki, zmniejszymy ryzyko wystąpienia niepotrzebnych kłopotów.
Tego unikaj – oto 15 błędów popełnianych w urządzaniu łazienek
Problemy z poprawnym zaaranżowaniem łazienki obejmują najczęściej ogólną koncepcję wnętrza, ale nie tylko. To także kłopoty z dobraniem odpowiednich mebli, palety kolorów czy oświetlenia. Właściwa wiedza na temat tych wszystkich detali jest zatem kluczowa. Na szczęście dzisiaj nie musimy skazywać się na kilkuletnie studia, by poznać jej namiastkę. Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się najpopularniejszych błędów aranżacyjnych łazienek, by stworzyć wnętrze, które będzie nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Oto główne cechy źle zaprojektowanych łazienek:
1. Brak pomysłu na wnętrze
Wiążę się to najczęściej z brakiem sprecyzowania, w jakim stylu chcielibyśmy mieć łazienkę. Często decydujemy się na taką, która jest po prostu wygodna i spełnia swoją funkcję – nie ma w tym niczego złego, ale z czasem takie wnętrze może się nam po prostu znudzić, a dokładanie ozdób i niespójnych ze sobą akcesoriów tylko pogorszy sprawę, wywołując przerost formy nad treścią. Dlatego dekoratorzy i architekci z góry zakładają, w jakim stylu urządzą łazienkę, by trzymać się jednego i jak najlepszego pomysłu na wnętrze.
Przykład wnętrza bez pomysłu aranżacyjnego
2. Oświetlenie, które jest niepraktyczne
O ewentualnych zmianach w układzie oświetlenia trzeba pomyśleć wtedy, kiedy jest jeszcze możliwa zmiana rozłożenia kabli i gniazdek elektrycznych. Dobre i praktyczne oświetlenie to takie, które sięga każdego kąta pomieszczenia.
Poza oświetleniem sufitowym, warto zamontować lampy przy lustrze. Najlepiej dwie – po jednej z każdej strony lustra lub jedną długą lampę ponad nim. Takie rozwiązanie dobrze oświetli twarz podczas makijażu lub golenia.
Pozytywny przykład dobrego oświetlenia lustra w łazience ©Justyna Dajnowska
3. Kolizyjność armatury łazienkowej
Wnętrze powinno zostać zaprojektowane tak, by poszczególne sprzęty nie stykały się ze sobą, kiedy z nich korzystamy. Dla przykładu: jeśli zdecydujemy się na nowoczesny prysznic z najpłytszym odpływem liniowym i otwieranymi szklanymi drzwiami pomyślmy czy nie będzie kolizji szyby ze stojącą obok pralką/wanną/skosem sufitu podczas wchodzenia pod prysznic. Jeśli drzwi nie mogą się w pełni otworzyć lepiej zastosować kabinę z suwanymi drzwiami, choć otwierane mogą nam się bardziej podobać, ich użytkowanie może nas z biegiem czasu denerwować. Podobnie może być z parawanem nawannowym. Składanie tego urządzenia trzeba porządnie przemyśleć, aby nie uderzać nim o zamontowaną nad wanną baterię lub deszczownicę.
Przykład zastosowania składanej kabiny prysznicowej celem uniknięcia kolizji ©Projekt Line
4. Wanny wolnostojące
Choć wyglądają zjawiskowo, w gruncie rzeczy bywają bardzo niepraktyczne, jeśli nie mamy odpowiedniej ilości miejsca wokół. Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić małą łazienkę, w ogóle nie powinniśmy brać pod uwagę wanien wolnostojących. Łatwo sobie wyobrazić dlaczego. Jeśli woda z wanny wyleje się i spadnie w miejsca, których nie jesteśmy w stanie wygodnie umyć, spowoduje to kłopot. Problem ten może również występować przy rutynowym odkurzaniu, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem – jeśli już decydujemy się na wannę w małej łazience – jest ta zabudowana płytkami i wyposażona w rewizję. Ostatecznie warto też wziąć pod uwagę prysznic z odpływem liniowym.
Przykład wanny wolnostojącej z dużą przestrzenią wokół ©Justyna Dajnowska
5. Za krótka wylewka baterii
Tyczy się to sytuacji, kiedy strumień wody spada zbyt blisko krawędzi umywalki (zwykle tej od strony lustra), co utrudnia swobodne umycie rąk i sprawia, że sporo kropel zostaje na blacie w okolicy trzonu baterii, zmieniając się z czasem w kamień. Problem ten można rozwiązać, decydując się na baterię z dłuższą wylewką.
Przykład baterii umywalkowej z dobrze dobraną wylewką ©Justyna Dajnowska
6. Kabiny prysznicowe z szybą typu walk-in
Mimo że takie kabiny sprawiają wrażenie praktycznych, to wszystko zależy od tego, jak długa będzie szyba oddzielająca prysznic od reszty pomieszczenia. W przypadku, gdy jest ona za krótka, zdarza się, że woda ląduje nie tylko w odpływie, ale i na podłodze w łazience, co nie tylko irytuje, lecz również zmniejsza poziom bezpieczeństwa. Na płytkach można się bowiem poślizgnąć, nie wspominając o koniecznym wycieraniu podłogi łazienki po każdej kąpieli.
Pozytywny przykład kabiny walk-in ©Justyna Dajnowska
7. Źle zamontowany odpływ liniowy
Samo zaprojektowanie odpływu liniowego może nam spędzać sen z powiek. Aby świadomie podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego odpływu liniowego warto dowiedzieć się jak poprawnie go czyścić oraz czy takie rozwiązanie może generować nieprzyjemny zapach w łazience. Natomiast najważniejszą kwestią jest wykonanie odpowiedniego spadku aby woda z kąpieli spływała prosto do odpływu liniowego.
Dobry przykład spadków pod prysznicem z odpływem liniowym
8. Za wysoko zamontowana umywalka
Dzieje się tak, gdy styl zaczyna niezdrowo górować nad funkcjonalnością. Często decydujemy się na zabudowę blatem pralki, na którym montujemy umywalkę nablatową. Niestety, powstaje wówczas wysoki blat, na którym po postawieniu umywalki nablatowej uzyskujemy niewygodną wysokość100cm, kiedy optymalnymi są wartości między 80 a 90 cm. Choć rozwiązanie wygląda elegancko jest bardzo niepraktyczne. Lepiej opuścić blat niżej lub zamontować umywalkę wpuszczaną w blat.
Przykład umywalki zamontowanej na odpowiedniej wysokości ©Justyna Dajnowska
9. Ciemna ceramika
O ile nie chcemy codziennie sprzątać łazienki, powinniśmy zrezygnować z czarnych płytek lub armatury, szczególnie jeśli mamy twardą wodę w naszym mieszkaniu. Na ciemnym tle o wiele bardziej widać bowiem zacieki z wody, a także kurz. Choć łazienki na czarno wyglądają futurystycznie, w gruncie rzeczy mijają się z praktycznością.
Przykład łazienki z ciemną ceramiką ©Idzikowksa design
10. Różne odcienie bieli w ceramice
Wybierając ceramikę różnych firm, może się okazać, że biel bieli nierówna. Jeśli umywalka znajduje się blisko toalety ta różnica w odcieniu może być bardzo widoczna, co znacząco wpłynie na estetykę wnętrza. Warto przed zakupem porównać odcienie bieli ze sobą lub zdecydować się na produkty z jednej kolekcji.
Przykład spójnej kolorystycznie ceramiki ©Justyna Dajnowska
11. Zabudowa pralki
Kolejny przykład błędu, który ujmuje funkcjonalności wnętrza, szczególnie w małej łazience. Przyjmuje się, że po praniu pralka powinna pozostać otwarta do całkowitego wyschnięcia bębna, ale co gdy ta znajduje się w szafie? Coś takiego kwalifikuje się również do wspomnianej kolizyjności urządzeń i mebli i jest po prostu niepraktyczne.
Przykład zabudowanej pralki utrudniającej wietrzenie urządzenia
12. Brak miejsca na ręczniki
Mało kto pamięta o takim detalu, jakim jest miejsce na ręczniki, a przecież są one nieodłącznym elementem łazienek. Jeśli faktycznie nie możemy sobie pozwolić na zamontowanie specjalnych uchwytów, powinniśmy zdecydować się na wygodne haczyki, które najczęściej montuje się na górnej krawędzi kabiny prysznicowej. Dobrym rozwiązaniem będzie też reling zamontowany do frontu szafki, na której jest zamontowana umywalka.
Przykład praktycznych relingów na ręczniki ©Urszula Wołkowska
13. Źle rozplanowane gniazdka elektryczne
Wydawać się może, że duża ilość gniazdek nie jest nam potrzebna w łazience. Nic bardziej mylnego, bo coraz więcej urządzeń, których używamy także w łazience, jest elektrycznych. Instalując gniazdka w odpowiednich miejscach, zyskujemy możliwość ładowania szczoteczek lub golarek w łazience zamiast poza nią. Gniazdko przy lustrze to już absolutny standard, ale warto mieć jeszcze dwa wolne pod ręką.
Przykład dobrze rozplanowanych gniazdek elektrycznych
14. Niezachowanie należytych odstępów
Normy budowlane ściśle określają odległości między poszczególnymi urządzeniami w łazience, aby wygodnie można było z nich korzystać. Szczególnie warto zapewnić odpowiednią przestrzeń przy toalecie, aby korzystanie z niej nie było uciążliwe. Przyjmuje się, że minimalna odległość toalety od ściany powinna wynosić 20cm. Należy także pamiętać o wolnej przestrzeni przed toaletą, wanną lub kabiną prysznicową. Pamiętajmy także aby nie robić za małych przerw między meblami a np. pralką lub kabiną co mogłoby spowodować powstanie wnęk, gdzie trudno będzie zetrzeć wylaną wodę lub umyć podłogę.
Przykład zachowania odpowiednich odstępów między elementami łazienki ©Justyna Dajnowska
15. Niepraktyczna umywalka
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów umywalek. Niektóre z nich mają wymyślne kształty i choć często prezentują się wyjątkowo, bywają bardzo niepraktyczne. Ważne jest aby geometria umywalki zapewniała odpowiedni spływ wody w kierunku odpływu. Umywalki z płaskim dnem są ładne lecz mogą powodować chlapanie wody na wszystkie strony. Jeśli nie chcemy po każdym myciu rąk wycierać blatu przemyślmy dobrze zakup umywalki, tak aby była ona funkcjonalna.
Zastanówmy się, czy nasza umywalka będzie służyła tylko myciu rąk. Czasem potrzebujemy umyć w niej coś większego, coś przeprać lub nawet umyć w niej głowę, co przy płytkiej i niedużej umywalce będzie trudne.
Warto tu wspomnieć także o umywalkach wolnostojących. Choć często wyglądają wyjątkowo, bywają - szczególnie w małych łazienkach - bardzo niepraktyczne. Pod taką umywalką nie zamontujemy szafki oraz nie zawiesimy na niej relingu na ręczniki. W niewielkiej łazience warto postawić na umywalkę nablatową lub wpuszczaną w blat, pod którą możemy zamontować praktyczną szafkę jakże niezbędną do przechowywania kosmetyków.
Przykład niewielkiej łazienki z umywalką wolnostojącą ©Justyna Dajnowska
Nie powielaj cudzych błędów!
Omówiliśmy piętnaście najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienek, zwracając uwagę na konieczność starannego planowania przestrzeni. Unikanie tych błędów jest kluczowe, ale jeśli nie mamy pewności co do tego, jak ładnie urządzić łazienkę, warto skonsultować się z architektem wnętrz. Dobrze zaprojektowana łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Na drugim miejscu stawiamy styl i nasze własne preferencje. Ostatecznie ma to być przestrzeń praktyczna i taka, która posłuży przez lata.